451 betaling kan dienen van de alsdan verschuldigde inlegsommaar tevens dat de korting, die hem nu, als deelgenoot der kas moet wor den opgelegd, hem minder zwaar zal vallen, daar hij reeds aan eenige korting is onderworpen geweest. Het bedrag dat als minimum van deelneming zou moeten worden bepaald, is voor de gehuwde officieren reeds gezegdvoor de ongehuwden zou, als de deelneming facultatief gesteld werd, van een minimum geen sprake zijn. Het fonds zou zoodoende ophouden uitsluitend eene weduwen- en weezenkas te zijnhet zou veranderd worden iu een fonds, dat men „daar er alleen officieren aan zouden deelnemen," officiersfonds zou kunnen noemen. Om de belangrijkheid van dit punt hebben wij ten deze nagenoeg de geheele redeneering der Commissie overgenomen. Ter wille van de volledigheid moeten wij thans nog daaraan toevoegen de door den tegenwoordigen minister Weitzel gestelde kantteekening, waarvan de heer H. A. A. 1ST. stellig wel zal kunnen zeggen „precies m'n idée. Het heffen van contributiën „zoo schrijft de generaal "VVeitzel, van officieren niet deelgenooten, wordt door de Commissie sterk afgekeurd, naar kan worden beweerd, ten onrechte. Het geldt hier in de eerste plaats eene kameraadschappelijke instelling, waarin ieder naar zijne financieele krachten van het oogenblik zijner intrede in het officierskorps medewerkt tot voorziening in het lot vau weduwen en weezen, tot het verschaffen van onderlingen steun, die mogelijk ook aan zijne weduwe, aan zijne kinderen zal ten goede komen. Het beginsel, dat ook ongehuwden en weduwnaars betalen, komt dan ook bij andere instellingen van soortgelijken aard, welke in stand worden gehouden door personen, die in denzelfden maatschappelijken werkkring hun bestaan vinden, veelvuldig voor. O. a. is het toegepast bij de bestaande Weduwenkassen voor Marine, Indië en van Rijks ambtenaren bij de Departementen, alsmede bij die van Spoorweg- en andere maatschappijen, enz. De bewering, dat er eene onbillijkheid in gelegen is, den ongehuwden officier tot het betalen van contributiën aan de kas te verplichten,

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 457