454 Rapport en vervolg- Rapport van de hier bedoelde Commissie, en wenden wij onze blikken voor eene wijle naar het buitenland, om te weten te komen, op welke wijze daar, de pensioenen van officiers weduwen en weezen schijnen geregeld te zijn. Van weduwenpensioenenten gevolge van het overlijden van den officier op het bed van eer of ten gevolge van in en door den dienst ontstane ziels- of lichaamsgebreken is bier geene sprakewij bepalen ons dus slechts tot de gewone weduwenpensioenen. Raar hetgeen de heer P. Dislère in zijn werkje getiteld: „les pensions militaires en France et a l'étranger" ons daarvan mededeelt, wordt, na een zeker aantal dienstjaren van den echtgenoot (Frank rijk, Engeland, Rusland, Italië, Denemarken en Spanje), aan de weduwen een Rijkspensioen toegekend, waarvoor de officier-echtge noot bij zijn leven van zijn traktement niets heeft behoeven af te zonderen. Terwijl in het eene leger daartoe van den inmiddels overleden officier geëischt wordt een diensttijd van 20, in het andere leger een diensttijd van 25 jaar, geldt als algemeene regel ten deze dat de weduwe pensioen erlangt, zoo haar echtgenoot bij zijn leven op het tijdstip van overlijden, aanspraak kon doen gelden op pen sioen voor zichzelven. In Oostenrijk echter, waar een officier al naargelang hij bij zijn huwen jonger of ouder dan 30 jaar is, en dientengevolge 15 of 30000 guldens in de schatkist behoort te stortenwordt van de officiers- echtgenoote eene verklaring gevraagd, dat zij bij den dood van haren man fiiet om pensioenstoekenning zal vragen. In nagenoeg alle legers van Europa voorts eischt men, dat de huwelijksvoltrekking niet na de pensionneering van deu officier vol trokken zij, wil onder de gestelde voorwaarden de echtgenoote bij den dood van haren man een Rijkspensioen deelachtig worden. Voor het mogelijke geval van hertrouwen is bepaald a. in Zweden, Italië en België, dat het weduwenpensioen overgaat op de kinderen uit het eerste huwelijk of wel bij ontstentenis van die kinderen komt te vervallen b. in Duitschland, dat het eerste jaar na haar hertrouwen het pensioen vervalt, en

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 460