40 hij wel inzage genomen van de folianten schrifts die in het artillerie- archief over dit onderwerp berusten? Heeft ZEd. wel rekening gehouden met de voorwaarde: eenheid van kaliber bij veldkanon, bergkanon en mortier? "VVij zouden haast moeten denken van neen! (1) Hu de steen des aanstoota, de lichte Veldartillerie. Wij zouden in eene gedragene bergartillerie berusten (maar ook niet meer dan dat) om aan den opiniestrijd een einde te helpen maken, indien zij bestaanbaar was en aan de eischen die wij en met ons alle bevoegde autoriteiten er aan stellen, kon voldoen. Maar wij zien geen kans dit te verwezenlijken. Meent de heer V. daar aan wel te kunnen voldoen, dan zou hij de Indische artillerie we zenlijk verplichten met spoedig te spreken. Wij, wanhopende aan eene gewenschte oplossing, kiezen daarom liever eenen tusschenweg, scheppen, nu 't niet anders kan, eene lichte veldartillerie en maken zoodoende aan alle tijdroovende over wegingen en proeven, die nu al 20 jaren duren, een einde. De beproeving van het voormalige stelsel Woutersz heeft de mogelijkheid van een licht veldmaterieel voldingend bewezen. Hu het 7.5 cM. bergkanon (wij blijven het zoo maar noemen ter onderscheiding van het gelijknamige veld zulke prachtige resultaten gaf, zoeke men niet meer Daar den steen der wijzen (een gedragen bergartillerie- kanon) maar benutte dezen uitmuntenden vuurmond voor eene lichte veldartillerie. Dan kan men het denkelijk, zonder gevaar van te zwaar te worden, een of meer kalibers langer makende affuit kan zoodanige afmetingen en daarmede verbonden gewicht bekomen, dat zij als eene goede veldaffuit onder alle omstandigheden stabiel blijft bij het schot en het geheel kan een totaal gewicht erlangen, dat zóó is, dat deze batterijen met het volste vertrouwen overal kunnen worden gebracht, waar een vijand zich met artillerie zou kun nen vertoonen. Ziedaar ons argument. Is dat meedoogenloos af breken zonder op te bouwen, ons goed. Wij zullen ons dan het épithète van slooper laten welgevallen. Wij hebben diens ondanks, (1) Frankrijk heeft 6, Italië 8, Griekenland 8 bergbatterijenVan de andere Sta ten vonden wij geene exacte opgaven. Maar de genoemde cijfers spreken nog al duidelijk, vooral met betrekking tot Frankrijk en Italië.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 46