464 ryville]. Maar op den 19" dooi' 4 a 5000 vijanden omsingeld in het défilé van El Moilok, had de kolonel moeite om de orde te bewaren en moest hijna een aanmerkelijk verlies te hebben geledenafzien van het vervolgen van den afgeslagen vijand, die daarvan gebruik maakte, om met het grootste gedeelte zijner macht weder op te rukken in de richting van Geryville, en zich te bewegen in een wijden kring tuschen GférijvilleAflou, El Beidha, Frendah, Saida en de Teil. Vruchteloos vervolgd door vier colonnes, waarvan twee onder de orders van den generaal Détrie, één onder den commt Belin, en één onder den kolonel Brunetièrevernielde hij daarbij op den 24" de telegraaflijnen tuschen Frendah en Géryville; vertoonde hij zich op den 30on tot op 3 a 4 K. M. van laatstgenoemde plaats; maakte hij op den 2" Juni den inspecteur der post- en telegraaflijnen Bringard met zijn escorte te Ain Delafid af, tevens de telegraaflijnen op nieuw vernielende; richtte hij op den lln en 12" d. a. v. moord en doodslag aan onder de bijna 1400 Spaansche kolonisten te Kralfallah en Tafaroua, [20 en 28 K. M. ten zuiden van Saida, en aan den spoorweg van die plaats naar Kreider] die daar hunne werkplaatsen hadden voor het bereiden der Alfa, het hoofdproduct der hoogvlakten, om ten laatste met het prestigedat den overwinnaar omgeeft, en be laden met een rijken buit, bij de zijuen terug te komen, en den Khalifa der Ouled-Sidi-Cheick te bewegen zijn voorbeeld te volgen. Dat dit gelukte is bekend. In het laatst van Juli stond Bou-A- nema te Aïn-Melah; Si-Sleman, een der broeders van den Ivhalifa der Ouled-Sidi-Sheick, Si-Kadour-ben-Hamza, ten zuiden van de schott- Chergui, en de laatste te Tafilet. Eene versterking van verscheidene bataljons en twee batterijen werd toen uit Frankrijk verwachtter wijl eene colonne van 2500 man werd geformeerd te Mobzab, aan den spoorweg van Saida naar Kreider, met Mechezia, het eindstation van den spoorweg, die nog slechts tot Kreider werd geëxploiteerd, tot object. Spoorwegen en telegraaflijnen, loopende van de kust tot op het tooneel van den opstandSpaansche kolonistenmilitaire posten Arabische bureaux; de Teil bedreigd. X zal mij wel willen toegeven, dat we hier niet zijn in het verre zuiden, in de woestijn die aan niemand toebehoort, maar wel degelijk op Frausch gebied, en wel

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 470