475 insurrection de 1871 est encore présente au souvenir de tousmais les vraies causes nous en échappent en partie (25) du moins, et il n'appartient qu'a l'avenir impartial de determiner les responsabilités. On le voit, ou est force d'en convenir, nous n'avons pas toujours eu le beau rolenous avons été parfois les hommes de la violence, de la force, de la conquête, il n'en est plus de même aujourdhui. A la justice somniaire des premiers jours, a la justice des généraux et des soldats, a suc- cédé la justice régulière des hommes de la loi. En Cat staat niet alleen. Ook Maurice Wahl, hoewel hij het volk meer karakterge breken toekent dan Cat en hunne toenadering reeds in de eerste dagen der verovering, zoomede hun verlangen naar onderwijs voor hunne kinderen, vooral daaraan toeschrijft, dat zij begrijpen, dat zij er materieel voordeel door kunnen trekken, erkent, dat men tijdens Bugeaud had kunnen vermijden met de Kabylen in het strijdperk te treden, en dat men van die bergbewoners, welke men tot in 1S57 noch had kunnen onderwerpen, noch hunne neutraliteit had laten bewaren, niets anders kon verwachten dan gedurige hervatting der vijandelijkheden, terwijl ook Jules Duval in zijn „Algérie," Paris 1877, (het werk dat de generaal Booms voornamelijk gevolgd heeft bij de samenstelling zijner „Studiën over Algérië") op bladz. 8 ge waagt van de langdurige neutraliteit der Kabylen. Maar Algérië moest in zijn geheel veroverd ivordenen daarom moesten ook de Kabylen, zoo als Bugeaud reeds beproefde, te vuur en te zwaard worden ten ondergebracht, de Kabylen, dat andere volk, waarvan men, afgaande op den uitroep van X„De Kabylen hebben met de „Arabieren niets gemeen," zoude zeggen, dat het met de verovering van Algérië door de Franschen, en met de opstanden tegen de laatsten, niets te maken had. De geachte schrijver eindigt zijne critiek met een paar woorden over Tunis. Hij zoude niet gaarne geschreven hebben, wat Léon Journault heeft gezegd. Dat wordt ook niet van hem verlangd; 't is voor den I. P. volkomen voldoende, dat genoemde Fransche afge vaardigde, die ter plaatse aanwezig was, op het papier bracht wat X. niet gaarne zoude schrijven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 481