482 een welverdienden bijval ondervindt in onderscheidene btateu. Omdat het door hem geschreven artikel nog al tegenstrijdigheden oplevert met wat in 14°. 8, vorigen jaargang, döor zijn Hollandschen collega E. G. "Winckel dienaangaande wordt gezegd, zij hier nog het een en ander aangeteekend. Yooral de smaak maakt een twistpunt uit, en wel een twistpunt dat lastig is op te lossen. Maar daargelaten, dat de beide directrices der Hannoversche kookschool, de gezusters „Kux," die op dit punt zeker wel bevoegde beoordeelaarsters zijn, zich onverholen gunstig daarover uitlaten, zoo worden aangaande dien smaak verschillende gunstige beoordeelingen gegeven. Das königl. Landes-Medicinal-Collegium te Dresden, zegt bijv.: Es lauten die Urtheile über die fraglichen Praparate sowohl in Bezug auf ihre Schmackhaftigkeit als auch auf ihre bequeme Yerwendbarkeit im Ganzen recht giinstig. De professor Dr. Dumas zegt, dat het is: d'un gout agréable, ja, professor Dr. Dujardin Beaumez zegt zelfsCes preparations de poudre de viande sont de beaucoup supé rieures aux preparations analogues faites avec la viande crue; elles ont un gout beaucoup plus agréable. Maar ook in Nederland is het niet onbekend, en behalve dat de prof. Mayer te Wageningen en Stokvis en Hunning te Amsterdam zich er gunstig over uitlaten, werd door den luitenant ter zee le klasse Lamie zulk een gunstig verslag uitgebracht over dit voedingsmiddel, dat ik niet kan nalaten daarop bijzonder de aandacht te vestigen, en daarom dit stuk ter meer algemeene kennismaking hierachter in zijn geheel opneem. Behalve de Carne-pura groentepatronen, komt ook Carne-pura beschuit in den handel voor, waarvan de detailprijs in Europa 1.80 het kilogram is, en wanneer men nu weet, dat voor den verkoop in het groot, zoowel als voor het leger, belangrijke prijsreductie wordt gegeven, dan stemt deze prijs, in verhouding tot den prijs die hier zoowel voor brood als voor zijne surrogaten wordt besteed, eeniger- mate tot ernstig nadenken. Zooveel is zeker, dat in Duitschland het Carne-pura-vleeschpoeder en de Carne-pura-groenten voor militair gebruik reeds beduidenden aftrek vinden. Ik stem dan ook ten volle in, met de door den heer

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 488