486 Australisch hooi; zoo is er dat steeds Ik geloof dat met grond te kunnen tegenspreken, ten minste toen indertijd de expeditionnaire troepen naar Atjeh zouden gezonden wor den, was het er nieteen ooggetuige verzekerde mij, dat een paar dagen vóór het vertrek der troepen, het schip dat het hooi moest aanbrengen, nog niet ter reede van Batavia gearriveerd was, zoodat men er over dacht om dc paarden, muildieren en het slachtvee ach ter te laten en die later te zenden uit gebrek aan hooi. Gelukkig kwam ter elfder ure het schip met hooi nog aan, zoodat men voor dien uitersten maatregel bewaard bleef. En de aannemer zal die steeds hooi genoegzaam van qualiteit en quantiteit voorhanden hebben, vooral bij een eenigszins plotseliug opgekomen expeditie? Bovendien, zij die de eerste expeditie tegen Atjeh, en de tweede van den beginne af aan hebben bijgewoond, weten, hoe men in de eerste dagen te kampen heeft gehad met gebrek aan geschikt voe der voor paard en vee. En te lande dan; laat het eens noodig worden, dat eene expeditie b. v. bij een opstand worde gezonden naar den oosthoek van Java (om van andere plaatsen nog niet te spreken)vindt men daar geschikt gras in genoegzame hoeveelheid? Ik kan stellig verzekeren van niet. En hooi over land mede te nemen, dat is van wege het volume een quaestie van transportmiddelenen dat die gewoonlijk niet in genoegzame hoeveelheid voorhanden zijn, is bekend. Bij alle legers in Europa, niettegenstaande daar gewoonlijk hooi, stroo en haver in genoegzame hoeveelheden te krijgen zijn, heeft men echter begrepen, dat er oogenblikken zullen komen, dat men hiervan niet genoeg voorhandeu heeft, en men heeft dus getracht iets te vin den, dat gedurende een zekeren tijd, in gecomprimeerden vorm, deze voedingsmiddelen kan vervangen. Zelfs in Nederland, het gras- en hooi-land bij uitnemendheid, heeft men het noodzakelijke van zoo iets ingezien, en men heeft daarom proeven genomen met verschillende verduurzaamde, gecomprimeerde levensmiddelen voor paard en vee. De laatste proeven werden genomen met een soort van paarden- beschuit, vervaardigd door den heer Donker te Haarlem.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 492