487 Deze beschuit, die steeds de haver en zoo uoodig gedurende een zekeren tijd ook het hooi in het ration kan vervangen, is samenge steld uit 30 °/0 havermeel. 35 °/0 erwtenmeel. 15 0/o roggemeel. 20 °/o lijnmeel. De vorm is plat vierkant en 5 m. M. dik; in het midden woidt meestal een rond gat gelaten om ze op marsch, aan een touw geiegen, mede te nemen. Daar ze van verschillende grootte gemaakt worden, hebben ze ook verschillend gewicht. Met deze beschuit werd op last van den Minister van Oorlog in Nederland in Augustus 1879 bij het 3e Regiment Huzaren een zeer uitgebreide proef genomen, die mag gezegd worden volkomen te zijn geslaagd. Van het ration voeder dat bij manoeuvres wordt gegeven, en 6 KG. haver, 3 KG. hooi en 4 KG. stroo bedraagt, werden gedurende de proef voor sommige paarden de haver alleen, voor anderen haver en hooi door koeken vervangen. Uit het rapport uitgebracht door de Commissie belast met de proef neming, zij het mij vergund het volgende aan te stippen: Den 8sten Augustus 1879 werd een aanvang gemaakt met een ge- deelte der haver door paardenbeschuit te vervangen. Gaandeweg deed men de haver verminderen, totdat op den 6" dag, zijnde de dag voorafgaande aan dien, waarop de eigenlijke proef be gon, geheel verduurzaamd voedsel in stede van haver werd gegeven. Bij het eerste toedienen der beschuiten werden deze met haver vermengd, grof gebroken en met water bevochtigd. Op twee na lieten al de paarden, nadat ze er een weinig van gegeten hadden, het voer liggen, terwijl enkelen er nog de haver uitzochten. Tegen den avond echter, waren bijna alle bakken ledig en de en kele brokken die men nog vond, waren den volgenden ochtend ook verdwenen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 493