489 Na aftrek van twee zondagen, hebben de paarden alle dagen ge marcheerd, dus 12 marsehen, in marschtenue bepakt, uitgevoerd, te zamen een afstand van 478 K. M. bedragende, waarvan zes tus- schen 40 en 50 K. M. Ofschoon de uitwerking dezer buitengewone inspanning min of meer zichtbaar was, was ze op hen die met koeken waren gevoed niet alleen niet grooter, maar waren die paarden, zoowel op marsch als na te rugkomst, zelfs opgewekter. Yooral is het der Commissie opgevallen, dat de paarden, die op het grootste ration met hooi stonden, na afloop der proef, van allen het gunstigst voorkomen hadden. Eén der paarden op het ration van 3 KG. koek zonder hooi, was na 4 dagen zeer afgevallen en heeft de proef niet verder kunnen medemaken. De oorzaak kan, na den korten tijd van het gebruik, bezwaarlijk daaraan worden toegeschreven, maar moet eerder worden gezocht in de lichamelijke gesteldheid van dat paard. Daarentegen hebben de paarden, met haver gevoederd, wegens vermoeidheid, de twee laatste marschen niet meer kunnen medemaken. De fourage koeken, door den heer Donker te Haarlem geleverd, waren goed uitgevallen en inwendig zeer droog, waardoor ze voor langdurig bewaren geschikt schijnen te zijn; ze zouden echter dunner moeten zijn om ze met de hand te kunnen breken. Het resultaat was le Dat de koeken een uitstekend paardenvoedsel bleken te zijn om de haver en desnoods tijdelijk het hooi te kunnen vervangen. 2e. Dat, ofschoon het hooi in buitengewone omstandigheden zonder nadeel gedurende eenigen tijd kan worden gemist, wanneer de paar den overigens met koeken worden gevoed, het toch wenschelijk is, wegens de behoefde aan buikvulling, het hooi niet zonder noodzaak te onthouden. 3°. Dat de grootte van het ration koeken bij manoeuvres niet minder moet zijn dan 3 KG., wanneer alleen de haver, en 3.75 KG., wanneer ook het hooi moet worden vervangen. 4e. Dat, ten einde de paarden steeds aan koeken gewend te doen blijvenhet wenschelijk zoude zijn, ook in gewone tijden daarmede te voederenhetzij met haver vermengdhetzij geheel in vervanging

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 495