490 daarvan; in verhouding vau 1 KG. haver tegen 0.5 KG-. koek. Hierdoor zoude ook een fabriek kunnen gaande gehouden worden. 5°. Dat het wenschelijk is de thans beproefde samenstelling dei- koeken uit 30 deelen havermeel, 35 id erwtenmeel, 15 id roggemeel, 20 id lijnmeel, te behouden, alsook den vierkanten vorm op een dikte van 5 m. M- De prijs was f 0.16 per KG. Daar in Nederland deze proef zoo goed is uitgevallenzoude een proef in Indië waarschijnlijk veel kans van slagen hebben, indien ze met omzichtigheid werd begonnen. Onze Indische paarden toch zijn op hun eten zeker niet kieskeuriger dan de Hollandsche, alleen moet het gewone voedsel slechts zeer langzaam aan door het ge conserveerde worden vervangen. Hierbij valt nog na te gaan de hoeveelheid paardenbeschuit die een Indisch paard per dag zoude moeten nuttigen. Het ration bedraagt in Indië op marsch en te velde: 30 KG. gras en 4 KG. gaba. Wanneer men nu met den majoor der cavalerie Boeleu rekent, dat 5 KG. gras, 1 KG. hooi leveren, en men aanneemt, dat de voe dingswaarden van gaba en haveren van Indisch en Hollandsch hooi ongeveer gelijk staan, dan komt men tot een ration, in Hollandsche voedingsmiddelen uitgedruktvan 4 KG. hooi en 4 KG. haver. Stroo behoeft niet in rekening te worden gebrachtdaar dit slechts voor ligging en niet voor voedsel dient. Uit de vergelijking der rations met en zonder hooi die bij de proef werden uitgereikt, blijkt genoegzaam, dat men 3 KG. hooi met 0.75 KG. paardenbeschuit gelijk stelde enhet grootste ration nemende, 6 KG. haver met 3 KG. beschuit. Naar die maatstaf rekenende, zoude men aan Indische paarden moeten geven:

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 496