43 Bovendien verklaarden wij hiervoren reeds, dat wij hoogstens in eene gedragene bergartillerie konden berusten, wanneer zij bestaan baar was. De verdeelbare affuit, die hoogstwaarschijnlijk èn voor het ver voer èn voor de bediening nog beduidende toevoeging van lastdieren en personeel vordert, roept o. i. die bestaanbaarheid niet in het leven. In beginsel reeds tegen eene gedragene bergartillerie (mortieren uitgezonderd), wat wij ook motiveerden, kanten wij ons daartegen ook nu aan, en blijven volhouden, dat technische bezwaren eene ge dragene bergartillerie in den weg staan. De verdeelbare affuit, schijnbaar eene gelukkige oplossing, komt het Euréka niet toe. Wat Frankrijk en Rusland van hunne bergartillerie maken, mag bij ons geen geldig motief tot navolging zijn. Onze bergartillerie vervult bijna altijd de rol van lichte veldartillerie en voor dien tactischen dienst is geene artillerie geschikt, die aan het eerste euvel mank gaat: gebrek aan slagvaardigheid. Het is juist die mindere slagvaardigheid bij de andere, tegen eene gedragene bergartillerie reeds opgesomde bezwaren, die ons nu a forteriori doen vasthouden aan het beginsel Liever eene bewegelijke, krachtige, lichte dan eene gebrekkige berg artillerie (gedragene). Wij zullen de profeet niet zijn die van het nieuwe stelsel weinig goeds voorspelt; wij wachten liever de resultaten af die op het oor logsterrein tegen een ondernemenden, stoutmoedige», den dood ver achtenden vijand zullen worden verkregen. Wij bepalen ons tot waarschuwen. Brutus.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 49