Yereeniging tot behandeling van op de Zeemacht betrekking hebbende Onder werpen. Derde vergadering, gehouden den 3den December 1884. Onderwerp van bespreking: De Marine IN Indië. Spreker: de luit-ter zee 1« kl. C. Vreede. Niet lang geleden, naar wij verraeenen in 1884, werd te Helder eene vereeniging opgericht, wier doel uit bovenstaanden titel voldoende blijkt. Het kan niet missen of het Indische leger zal die Yereeniging volle sympathie schenken; waar toch, zooals hier, de landmacht bijna altijd steun ondervindt van de marine bij hare expeditiën, waar de gelukkige samenwerking van land- en zeemacht reeds zoo vaak tot schitterende uitkomsten heeft geleid, maar bovenal waar wij de hulp der marine niet kunnen missen, wanneer het leger eens geroepen wordt om de koloniën tegen een buitenlandschen vijand te verdedigen al ware het slechts om ons den zoo hoog noodigen tijd tot voorbereiding te geven daar kunnen wij niet anders wenschen, dan dat deze jeugdige Yereeniging zal blijken geven levenskracht te bezitten, en hare werkzaamheden goede vruchten mogen dragen voor Nederland en zijne Koloniën. Nu wij door den heer Yreede zei ven in de gelegenheid gesteld zijn kennis te nemen van zijne lezing, vermeenen wij den lezers van het I. M. T. geen ondienst te bewijzen, door een overzicht te geven van deze ook voor ons zoo belangrijke verhandeling, en maken van ons recht als aan kondiger gebruik, om enkele aanteekeningen te maken. Overtuigd dat in deze tijden de geldquaestie de spil is, waarom alles zich beweegt, laat de heer Y. de cijfers spreken, om de door hem voor gestelde organisatie aan te bevelen, cijfers welke ten duidelijkste aantoonen, dat grondige studie aan die verhandeling ten grondslag ligt. Haasten wij ons echter er bij te voegen, dat de S. voor dat gedeelte van het

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 505