501 Marine zullen worden verricht, om alleen dan de oorlogsschepen te doen opkomen, als het burgergezag zich niet langer bij machte voelt om in de naaste toekomst de rust te handhaven? En zijn antwoord daarop, bevestigend luidende, deelen wij ten volle, echter onder dit voorbehoud dat die Gouvernements-marine eene militaire marine worde. Het komt ons vreemd voor, dat wij door een zee-officier de stelling hooren ver kondigen, dat uitbreiding der civiele marine aanbevelenswaardig is. De heer Y. noemt als reden voor het steeds gereed zijn van die civiele marine voor het verrichten van politie diensten„omdat zij aan geene militaire oefeningen te denken hebben." Maar daarmede wordt tevens het banvon nis uitgesproken over die schepen als deel van onze Indische marine; zij zijn en blijven nu niets anders dan hare zusters, de recherche-vaartuigen, opium-jagers c. s. De S. zegt: de Gouv.-Marine heeft juist omdat zij een civiel karakter draagt, getoond dat zij is 1°. goedkoop (accoord), 2°. dat zij steeds gereed is zich uitsluitend aan den dienst van het Burgerlijk Gezag te wijden (idem), 3°. dat zij niettemin steeds die militaire diensten wist te ver richten, die aan haar konden worden en dan ook werden opgedragen. Hier moeten wij den S. opmerken, dat er van het presteeren van militaire diensten door de Gouv. marine geen sprake mag zijn, evenmin als men van de politie militaire diensten mag eischen. Dat het niettemin gedaan wordt en bij de Gouv. Marine geen nadeel van dat stelsel wordt ondervonden, is alleen daaraan toe te schrijven, dat onze Inlandsche vijand geen scheeps macht bezit. Als middel van politie hebben wij vrede met het Gouver nementsschip, mits men er slechts niet op rekent voor het presteeren van militaire diensten tegenover een oorlogsschip. Dat een Resident liever één Gouv.-stoomschip heeft dan 3 Ind. Mil. Marineschepen, is zeer natuurlijkhet ideaal van vele bestuurders isciviele marine en politie in stede van mil. marine en legeren het zijn in den regel de zwakste Regenten niet die zulks verlangen. Leert de Indische krijgsgeschiedenis, dat het stelsel om de politie militaire diensten te doen verrichten, gewraakt moet worden, de schadelijke gevolgen voor het Gouv. stoomschip kwamen, om bovengenoemde reden, nog niet te voorschijn. Maar de S. veroorloove ons de vraag: is het in de tegenwoordige tijdsomstandigheden zoo gewaagd te onderstellen, dat vreemde oorlogsschepen met vreedzame annexatie- lusten bezield, op het eene of andere der vele nog onbeheerde eilanden in onzen archipel, hunne vlag willen planten. Wat zoude in zulk een geval een civiel Gouvernementsschip kunnen verrichten, om dit desnoods ge welddadig te beletten? Zou de Commandant van zulk een oorlogsschip

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 507