508 Wij zullen ons niet wagen in den strijd tusschen marine autoriteiten over de waarde van pantserschepen, kruisers en torpedovaartuigen, ofschoon wij na kennisneming van veel wat in den laatsten tijd over dit onderwerp geschreven is, vermeenen, dat voor kleine mogendheden, die in hunne personeele en finan- cieele krachten beperkt zijn en die een defensie ven oorlog moeten voeren, de aanschaffing van een torpedo-vloot het verkieslijkste is. Maar wel wenschen wij den heer Y. de vraag te stellenof de verhouding van Europeanen en Inlanders, zooals hij die aangeeft voor de equipage zijner vloot, niet te weinig rekening houdt met de geschiktheid van den Maleijer voor de zeevaart. Wanneer wij toch zien, dat de equipage van de Indische koop vaardijvloot uitsluitend uit inlanders bestaat, dat de artillerie der land macht voor een deel door inlanders bediend wordt, dan rijst bij ons ge- gronden twijfel of in zijn organisatie ontwerp wel genoeg rekening is ge houden met de personeele krachten welke Indië aanbiedt, en in oorlogs tijd ook door Indië kunnen aangevuld worden. Na in eene vergelijking getreden te zijn met de door hem en anderen voorgestelde formaties en de bestaande, beantwoordt hij de vraag, of het aantal van 8 oorlogsschepen voor vermindering vatbaar is, ontkennend, daar Duitschland o. a. thans reeds in vredestijd een sterker eskader in Oost-Azië heeft. Zijn stelsel om weinig schepen met sterke bemanning te hebben, heeft nog dit voordeel, dat het veroorlooft om bij het optreden tegen den Inland- schen vijand de civiele Marine tijdelijk in eene militaire te hervormendoor zee-officieren en militaire detachementen op die bodems te plaatsen (wij cursiveeren)in den geest dus als met de hopperbarges te Atjeh geschied is. S. stelt zich voor, dat in vredestijd de militaire scheepsmacht als volgt verdeeld zal zijn 3 schroefstoomschepen 2e kl. te Atjeh, 2 Batavia, tevens tot bekruising van onzen westen lijken Archipel en zoo noodig tot versterking- van Atjeh. 1 wachtschip ramtorenschip te Batavia. 1 Soerabaja. 3 schroefschepen 2e kl. te Soerabaja, tot bekruising van onzen oosteiijken Archi pel of om, naar gelang der omstandigheden, tijdelijk daar te verblijven, waar hun aanwezen gewenscht kan zijn. en dat de opstelling in oorlogstijd zal zijn als volgt: Op Java's Noordkust kruist ons eskader, dat al zeer spoedig uit de 2 ramtoren- schepen en de 8 schroefschepen 2e kl., de 8 torpedobooten inbegrepen, bestaan zal. Zij blijven daar in dagelijksche verbinding met de telegraaf, om te handelen naar omstandigheden.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 514