539 Daartoe is nog noodigdat de levensmiddelenwaaruit dat ration bestaattot voor den soldaat smakelijke spijzen kunnen worden toebe reid. De smakelijkheid van eenig voedsel tochstaat in nauw verband tot de meer of minder goede verteerbaarheid daarvan en deze weer met de hoeveelheid voedselwelke tot instandhouding van het lichaam benoodigd is. Wat de heer H. bedoeld heeft met zijne nog wel ten beste gegeven aanhaling uit prof. Huizinga's werkje, en hoe hij daarin eene ver klaring vindt voor ons zeer verschillend oordeel over den smaak van het Carne purawordt door mij niet begrepen. Het komt mij dan ook voordat die aanhaling in het opstel van den geachten schrij ver geheel misplaatst is. Eene tweede opmerking, waartoe mij de inhoud van dat opstel, of liever van het naschrift, aanleiding geeft, betreft de onderstelling dat door mij aan het Carne pura overdreven eischen gesteld worden. Dit zou namelijk het geval zijnwanneer werkelijk de smaak van dit vleeschpoeder door mij vergeleken was met dien van eene heer lijke sappige Hollandsche runderschijfzooals de geachte schrijver meent te mogen aannemen. Toch had hij die onderstelling niet behoeven te makenwanneer hij zich slechts de moeite had gegeven mijn artikel in zijn geheel te lezen. Op bladz. 155 toch van dat artikel wordt medegedeeld, dat, door mij, als uitgangspunt voor de beoordeeling van de waarde der daarin besproken en door J. voor het Indisch leger voorgestelde conserven (waartoe o. a. ook het Car ne pura behoort)was aangenomendat conserven als verplegingsar- tikel voor het leger in aanmerking kunnen komenwanneer daarmede eene, zij het dan ook gedurende korten tijdgewenschte voeding te velde kan worden verkregen. Met andere woorden, meer behoort daarbij gelet te worden op het krachtige en den aard van het voed sel dan wel op de meerdere of mindere smakelijkhfeid daarvan zonder dat dit voedsel echter bepaald onsmakelijk of wel walgelijk mag zijn. Een geringer eischstel ik mij voorkan dan ook wel niet gesteld worden. Een andere vraag is het echter, of het door den heer H. gekozen

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 545