540 uitgangspunt van beoordeeling wel het juiste is. In het hieronder volgende zal getracht worden die vraag te beantwoorden, waartoe ik mij veroorloof de aandacht te vestigen op den inhoud van de vol gende zinsneden, ontleend aan het opstel van den geachten schrijver (zie bladz. 503). „Bij het uitspreken van mijn oordeel (dat de smaak „van het carne pura goed is en het een niet te versmaden surrogaat „voor versch vleesch aanbiedt) verplaatste ik mij daarentegen te „Atjeh in de jaren 1874 en 1875, en verbeeldde mij te moeten kiezen „tusschen de toen verstrekt wordende gedroogde visch, of het Austra- „lisch blikkenvleeschdan wel het carne pura, en aarzelde ik geen „oogenblik, aan dit laatste de voorkeur te geven en het zelfs goed „te noemen. Daarbij komen mij in herinnering de groote stapels „Australisch blikkenvleesch, die te Kotta-Radja tusschen de maga zijnen, geheele heuvels vormden, waaraan destijds nagenoeg niemand „de lippen wilde zetten, ondanks gebrek aan beter. Het zeer grof- „dradig en uitgekookt Australisch vleesch had een eigenaardigen, „zeer licht walging verwekkenden bliksmaak, waardoor het algemeen „tegenstond, zoo zelfs, dat de soldaat zijn ration Australisch vleesch „wegwierp en zich liever met rijst en eenige toespijs zonder vleesch „tevreden stelde." „Omtrent datzelfde vleesch werd echter na afloop der expeditie „naar Goenoeg-Tinggie in 1872 gerapporteerd, dat het zoowel ver warmd als koud, of toebereid als hachee, aan Europeaneu en In landers een gerecht verschafte, in alle deelen te verkiezen boven „een vleeschmaal, hoofdzakelijk bestaande uit gezouten vleesch. „Ook het rapport omtrent het Australisch vleesch na afloop der „lste expeditie naar Atjeh was zeer gunstig; door alle gebruikers „werd het ten zeerste geroemd en werd het algemeen verkozen boven „het gewone Hollandsche gezouten vleesch. „Na afloop der 2de expeditie naar Atjeh werd het echter algemeen „verworpen." Zeker is het, dat ik er niet aan gedacht heb, den smaak van het Carne pura te vergelijken met dien van slecht Australisch blikken vleesch, doch even zeker is het, dat moeilijk een meer irrationeele grondslag van beoordeeling kan gevonden worden. Omdat het Au- stalisch vleesch, dat, tijdens de 2de expeditie naar Atjeh aan den

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 546