542 Het is derhalve zeer verklaarbaardat zij de voor de conservatie van het vleesch gevorderde temperatuur iets verhoogden en ook de bussen liever eenigen tijd langer dan strikt noodig isaan de inwer king van die temperatuur onderwierpendan dat zijdoor op de minimum temperatuur en gedurende den minimum tijd te verhitten, gevaar zouden loopen, de gevolgen van de geringste fout in het conservatie proces te moeten ondervinden. De temperatuur, welke voor de verduurzaming van vleesch vereischt wordt, is gelegen tusschen 110 en 120° C., terwijl de bussen, naar mate van hare afmetingengedurende 1 tot 2 uren op dien warmte graad verhit moeten worden. Eene verhitting op te lage temperatuur of gedurende te korten tijd heeft, hoe onbeteekenend het verschil ook moge zijn, tot noodzakelijk gevolg, dat de inhoud van een grooter of kleiner aantal bussen, waarvan het getal evenwel niet vooruit bepaald kan worden, binnen eenigen tijd tot bederf overgaat. Eene te hooge temperatuur of eene te langdurige verhitting geeft aan den fabrikant meerdere zekerheid omtrent de goede conservatie, doch daartegenover staat tevens, dat het vleesch te veel uitgekookt en grofdradig wordt en dus in hoedanigheid vermindert. Hoewel namelijk, de voedingswaarde van het in bussen verduurzaamde vleesch overeenkomt met die van versch vleesch, verandert echter het bind weefsel door de hooge temperatuur, onder gelijktijdige inwerking van de vleeschzouten, zeer spoedig in lijm, terwijl de lange vaste spier vezels zeer fijne doch taaie draden vormenwelke door de lijm achtige massa omgeven zijn. Wel is waar treden deze veranderin gen reeds in bij den warmtegraad, welke voor de verduurzaming van het 'vleesch vereischt wordt, doch slechts in geringe mate en zeker niet zoo sterk, dat het vleesch ongenietbaar wordt, hetwelk wel het geval is, wanneer onder eene te hooge temperatuur of door eene te langdurige inwerking der warmte verduurzaamd wordt. Uit het bovenstaande blijkt, dat de fabrikant belang heeft bij het conserveeren van her, vleesch onder hooger temperatuur, dan be paaldelijk gevorderd wordt. Hoewel het daarom toch zal voorkomen, dat onder de afgeleverde partijen bedorven bussen aangetroffen worden (omdat de bussen volkomen luchtdicht gesloten dienen te zijn, en

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 548