543 zelfs microscopisch kleine gaatjes in het soldeer of wel in het blik het bederf ten gevolge hebben), wordt door het aangegeven middel althans een der mogelijke oorzaken voor het bederven weggenomen. Des te gretiger zal daarvan door hem gebruik gemaakt worden naarmate hij bij de keuringen ondervindt, dat meer gelet wordt op het uiterlijk der bussen dan wel op de hoedanigheid van den inhoud. Bovendien is er evenwel nog eene andere omstandigheid, welke indirect oorzaak is, dat het Australisch vleesch veelal onder eene te hooge temperatuur geconserveerd en daarom te veel uitgekookt en grofdradig wordt. Terwijl namelijk, zoowel in de Nederlandsche als in de Fransche en Duitsehe conservenfabrieken verduurzaamd wordt naar de methode van Chevalier Appert, volgt men in Australië eene verouderde methode, welke wel dezelfde uitkomsten kan op leveren, doch alleen, wanneer het conserveeringsproces met de meeste zorg wordt geleid. Bij de methode van Chevalier Appert, worden de gevulde en dichtgemaakte bussen in een ketel geplaatst, welke, na stevig gesloten te zijn, door het inlaten van stoom verhit wordt. Door een manometer, waarmede de conserveeringsketei in verbinding staat, kan de spanning van den stoom in den ketel, en derhalve ook de temperatuur, op ieder gewild oogenblik opgenomen worden. Blijkt het, dat de temperatuur in den ketel te hoog is, dan wordt de toevoer van den stoom ver minderd of wel stoom uitgelatenis daarentegen de temperatuur te laag, dan wordt de toevoer van den stoom vermeerderd. Een en ander kan geschieden, door het minder of meer openen van eene kraan in de verbindingsbuis tusschen den conserveerings- en den stoom ketel terwijl door eene tweede kraan in den conserveeringsketei stoom uitgelaten kan worden. Deze inrichting is zoo eenvoudig, dat het conserveeringsproces, na eenige toelichting, door een ongeoefend werkman naar behooren zoude kunnen worden geleid. Volgens de methode, welke daarentegen o. a. in Australië gevolgd wordt, worden de dichtgemaakte bussen gedurende den bepaalden tijd in eene tot op kookhitte verwarmde oplossing van chloorcalcium in water gedompeld. De toevoeging van chloorcalcium aau het water heeft uitsluitend de verhooging van de temperatuur van het kookpunt

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 549