48 Atjeh reeds lang bewezener ging een algemeen gebrom op toen men op zekeren tijd den toestand van vrede aldaar dacht te kunnen consolideeren, door den officieren het gebruik van hunnen helmhoed die niet tot de reglementaire kleeding behoorde te verbieden. Men is er van teruggekomen en ten rechte hoewel ondermijnend voor het gezag en het prestige van den Chef want menig officier is daardoor gespaard gebleven voor ziekte, zoo niet erger. Om met een enkel voorbeeld te bewijzen, dat ook de soldaat dat hoofddeksel zeer zoude waardeeren, moet ik het navolgende hier inlasschen. Een Europeesch soldaat, Franschman, te Toengkoep (XXYI moe- kims) in garnizoen, was belast met het onderhoud van wegen en paden in de benting. Men zag hem den geheelen dag bezig, al brandde de zon nog zoo fel; hij gunde zich ter naauwernood den tijd om te middagmalen en hij was er steeds op uit, om het inwendig aanzien van de veld-versterking zooveel mogelijk door bloembedden en gras perkjes te verfraaijen. Toen hem daarom dan ook op zekeren dag door de officieren een geschenk geoffreerd werd voor zijne onvermoeide arbeidzaamheid, ver klaarde hij, in stede van geld, liever de toestemming te willen hebben om, met een helmhoed gekleed, zijn werk te mogen verrichten. Dit werd hem natuurlijk toegestaan onder bijvoeging van een gedragen officiershelmhoed, waarvan hij daarna dagelijks gebruik maakte. Hij bleef steeds gezond en werkzaam en was een voorbeeld van toewij ding, ook in al zijne andere dienstplichten. ad. 2°. De eischen waaraan een Indisch militair hoofddeksel moet voldoen, zijn de navolgende a. Soliede, goedkoope grondstof, gemakkelijke fabricage, zoomede voldoende sterkte om en hevigen regen en felle zonnehitte weer stand te kunnen bieden en tevens bestand te zijn tegen eenige toevallige ruwe behandeling b. Eene donkere kleur c. Zoo weinig mogelijk gewicht d. Goede en gemakkelijke sluiting op het hoofd en toelating van luchtverversching boven het hoofd

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 54