544 ten doel. Aangezien evenwel die temperatuur des te hooger is, naarmate de oplossing sterker is, zoo zelfs dat eeue verzadigde chloor- calciumoplossing eerst, bij 197,5° C. kookt, dient er met zorg op gelet te worden, dat de betrekkelijke hoeveelheid chloorcalcium in de vloeistof noch te klein, noch te groot is. Het eerste nu, kan gemakkelijk voorkomen worden, het tweede daarentegen minder gemakkelijk. Door het koken der vloeistof, verdampt nl. eene zekere hoeveelheid water, welke, om te voorkomen dat de oplossing te sterk wordt, voortdurend aangevuld moet worden. Geschiedt dit evenwel niet met de noodige zorg, dan wordt de oplossing te geconcentreerd en derhalve de temperatuur van het kookpunt te hoog, waardoor dus het vleesch te veel uitgekookt wordt. Dat de fabrikant, bij groote leveringen aan het leger, niet altijd met even groote nauwgezetheid tegen eene gebrekkige toepassing der methode waakt, is denkbaar, en kan te minder van hem verwacht worden, wanneer men weet, dat die gebrekkige toepassing hem eer voor- dan nadeel aanbrengt, iets waarop hierboven reeds werd gewezen. Door de in Australië gevolgd wordende methode waaraan overigens nog andere, niet op het hier behandelde onderwerp be trekking hebbende nadeelen verbonden zijn kan dus ongetwijfeld een goed product verkregen worden, doch alleen, wanneer met veel zorg verduurzaamd wordt. Daartoe kan de fabrikant, ook zonder dat toezicht in de fabriek zelve gehouden wordt, genoodzaakt worden door strenge keuringen, waarbij, door het openen van enkele bussen van elke geleverd wordende partij, bepaaldelijk op de hoedanigheid van den inhoud der bussen dient gelet te worden. Wat betreft den eigenaardigen walging verwekkenden bliksmaak, welke het bij de 2de Atjehsche expeditie verstrekte Australisch vleesch zoude gekenmerkt hebben, ook deze eigenschap kan niet als een nadeel van het Australisch vleesch worden beschouwd. Zij is namelijk eigen aan alle in blik geconserveerde levensmiddelen, tot welker verduurzaming loodhoudende bussen gebezigd worden. Hu moge de heer H. daarin o. a. een reden vinden, om aan het Carne pura boven het blikkenvleesch voor het leger de voorkeur te geven, dochal is door analyses aangetoond, dat het tot dusverre in den handel gebrachte vleeschpoeder geene voor de gezondheid schade-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 550