545 lijke zelfstandigheden bevat, wie staat er voor in. dat daarmede in het vervolg niet op even ergerlijke wijze geknoeid zal worden, als thans veelal met in blik of op andere wijze verduurzaamde levensmiddelen geschiedt. Mocht men, wat evenwel niet aangenomen kan worden, er eenmaal in slagen, om het Carne pura meer algemeen ingang te doen vinden, dan bestaat er alle reden om aan te nemen, dat het éveneens binnen zeer korten tijd vervalscht in den handel zal worden gebracht. In dat geval zou namelijk de bereiding van het product nimmer in handen van slechts eene maatschappij kunnen blijven, zoodat al zeer spoedig eene concurrentie tusschen verschillende fa brikanten in het leven zoude worden geroepen. Hoe heilzaam deze ook in vele opzichten moge werken, blijkens de ondervinding geeft zij altijd aanleiding tot niet geoorloofde praktijken ten nadeele van de hoedanigheid van het product, wanneer die praktijken tot ver mindering van den prijs daarvan kunnen leiden. Moet de bereiding van verduurzaamde levensmiddelen, zooals in de meeste legers het geval is, aan de particuliere industrie worden overgelaten, dan dient dus, tenzij die bereiding onder vertrouwde controle kan geschieden, bij de beoordeeling van de meerdere of mindere doelmatigheid van de verschillende in den handel gebrachte conserven, o. a. ook nagegaan te worden, in hoeverre mogelijke ver- valschingen of het bezigen van grondstoffen van slechte hoedanigheid op zekere en eenvoudige wijze kunnen worden aangetoond. Vleesch- poeders, vleeschextracten en, in het algemeen, alle praeparaten, wel ke zoowel in vorm als in andere opzichten de kenmerkende eigen schappen van het product of de producten waaruit zij vervaardigd zijn, geheel verloren hebben, kunnen daarom, zonder dat zij geheel behoeven uitgesloten te wordennimmer als aanbevelenswaardige conserven voor de legerverpleging beschouwd worden. In dit opzicht moet aan het blikkenvleesch en, in het algemeen, aan alle in blik verduurzaamde levensmiddelen verre de voorkeur ge geven worden. Niet alleen, dat het van deze soort conserven namelijk mogelijk is, over de hoedanigheid van de gebezigde grondstoffen met vrij groote zekerheid te oordeelen, doch ook kan dit ten allen tijde geschieden met de stoffen [blik en soldeer], welke voor het vervaardigen der bussen zijn gebezigd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 551