546 Door den heer H. wordt eene proef met Carne pura voor het In disch leger aanbevolen. De geachte schrijver deelt bovendien mede, dat hij op het nemen dier proef te sterker aandringt, omdat uit mijne verhandeling gebleken is, hoe nadeelig het voor de gezondheid kan zijn, wanneer men zich, vóór dat het vleesch in de bussen wordt gedaan, niet behoorlijk kan overtuigen, zoowel van de hoedanigheid van het vleesch, als van de grondstoffen, gebezigd voor het vervaar digen der bussen. Noch van het één, noch van het ander vervolgt de schrijver kan men zich in Indië, ten opzichte van het Australisch vleesch in blikken, vooraf naar behooren overtuigen. Tegen die gevolgtrekking uit mijne verhandeling, meen ik met kracht te moeten protesteeren. Door mij is o. a. gewezen op het feit, dat de hier te lande genomen proeven aangetoond hebben, dat vele aan de verstrekking van conserven verbonden nadeelen door doelmatige middelen geheel of grootendeels kunnen worden weggenomen en voorts> in verband daarmede, o. a. op de noodzakelijkheid om, ten aanzien van de hoedanigheid der grondstoffen voor de bussen, strenge eischen te stellen. Noch daaruit, noch uit eenig ander gedeelte van mijn opstel kan evenwel afgeleid worden, dat voor de goede hoedanigheid van het verduurzaamd vleesch in bussen vereischt wordt, dat men zich, vóór dat het vleesch in de bussen gedaan wordt, zoowel van de hoeda nigheid daarvan als van die der grondstoffen voor de bussen zal moeten kunnen verzekeren. Wat de hoedanigheid van het blik en het soldeer der bussen betreft, daarvan kan men zich even goed, bij de keuring der ter levering aangeboden conserven overtuigen, dan op het oogenblik, dat de bussen gemaakt worden. Op bladz. 169 van mijn opstel over de verduur zaamde levensmiddelen, werd reeds een eenvoudig middel tot keuring dezer grondstoffen opgegeven, hetwelk daarin bestaat, dat de bus ge durende eenige uren in kokend water moet verwarmd worden. Blijkt alsdan, bij het openen, dat de verduurzaamde spijs een onaangenamen metaalsmaak heeft, dan kan met zekerheid worden aangenomen, dat bedoelde grondstoffen van slechte hoedanigheid waren. Naast dit middel zou men nog een ander kunnen voegen, waardoor, na eenige oefening, met vrij groote nauwkeurigheid het loodgehalte van soldeer

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 552