547 kan worden nagegaan. Soldeer met een gering loodgehalte is hard, terwijl het, naarmate het eene grootere hoeveelheid lood bevat, ook meer zacht is. De graad van hardheid van het soldeer, welke door het maken van insnijdingen met een mes of' eenig ander puntig voor werp kan worden onderzocht, kan dus als maatstaf van beoordeeliug voor zijn loodgehalte dienen. Het spreekt wel van zelf, dat door de beide aangegeven hulpmid delen, slechts algemeene aanwijzingen omtrent de qualiteit van het blik en het soldeer verkregen kunnen worden, en dat alleen een schei kundig onderzoek zekere uitkomsten zal opleveren. Bij keuringen zal men evenwel in den regel daarmede kunnen volstaan, terwijl het scheikundig onderzoek alleen in twijfelachtige gevallen toegepast be hoeft te worden. Wat, in de tweede plaats, het vleesch zelf betreft, ongetwijfeld moet het als een groot voordeel beschouwd worden, wanneer over de hoedanigheid daarvan vóór de verduurzaming geoordeeld kan worden. Stelt men evenwel de vraag wat meer noodig is, de keuring van het vleesch, waarvan Carne pura, vleeschextract enz. gemaakt wordt, of wel van dat, hetwelk in blikken verduurzaamd wordt, dan kan het antwoord niet twijfelachtig zijn. Men heeft zich slechts voor te stel len, dat alleen door een microscopisch onderzoek kan uitgemaakt wor den, of het Carne pura werkelijk uit kleiue vleeschvezeltjes dan wel uit andere stoffen bestaat, terwijl het noch door den smaak, noch door den reuk, noch iu eenig ander opzicht aan vleesch doet denken. De heer H. dringt aan op het nemen eener proef met Carne pura, omdat het Australisch vleesch niet vóór de verduurzaming gekeurd kan worden. De geachte schrijver verzuimt evenwel daarbij mede te deelen, hoe hij zich voorstelt, dat het vleesch, waaruit Carne pura voor het leger wordt bereid, dan wèl te voren in Amerika zoude kunnen worden gekeurd. Verkeerde stellingen geven aanleiding tot onjuiste gevolgtrekkin gen. Een van de hoofdredenen waarom aan het blikkenvleeschals voedingsmiddel voor den soldaat, boven alle andere uit vleesch be reide praeparaten de voorkeur moet gegeven worden, is juist gelegen in het feit, dat het minder dan deze tot het gebruiken van grond stoffen van slechte hoedanigheid aanleiding geeft, omdat daaraan als

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 553