548 eisch gesteld kan wordendat het in eigenschappen nagenoeg geheel met het toebereide versch vleesch overeenkomt. Dat dit niet geheel het gevolg kan zijn, omdat de voor de verduurzaming gevorderde temperatuur hooger is, dan die, waarbij het vleesch gaar kookt, werd hierboven reeds opgemerkt. Intusschen kan ook aan dit nadeel voor een groot deel worden te gemoet gekomen. Vooreerst kan namelijk het vleesch rauw in de bussen gedaan worden, waardoor het derhalve niet langer dan noodig is aan de inwerking van een hoogen warmtegraad behoeft te worden blootgesteld. Mij is uit vergelijkende proeven gebleken, dat het aldus geconserveerd vleesch, hoewel iets meer rood gekleurd, minder draderig, meer smakelijk en ook meer sappig is dan dat, hetwelk vóór de verduurzaming gekookt wordt. Hoewel het vleesch, door het te voren te kokeneen geringer volume verkrijgt en het gewichtsverlies ongeveer 1/5 bedraagt, schijnen vele fabrikanten toch daaraan, boven het rauw conserveeren de voorkeur te geven. In hoeverre zij daarvoor gegronde redenen hebben, is mij niet bekend. Mogelijk is het, dat zij tot dusverre niet' op het denkbeeld van die gewijzigde methode gekomen zijnen dat de weinigendie haar feitelijk toepassendaarvan een geheim maken. Even mogelijk en meer waarschijnlijk is het echter, dat de fabrikanten daarin geen voordeel zienomdatdoor het koken van het vleescheene zekere hoeveelheid vleeschnat verkregen wordt, dat, na ingedampt te zijn, wel in zijn geheel tot aanvulling van de ledige ruimten in de bussen kan dienen en ook zoude moeten dienendoch dikwijls voor een gedeelte tot andere doeleinden gebezigd wordt. Hoe dit ook zij, zeker is het, dat de methode voor de conserven van het leger aan beveling verdient. Een ander middelwaardoor de nadeelige invloed van de hooge temperatuur bij het blikkenvleesch kan voorkomen worden, bestaat daarin, dat men het vleesch niet alleen rauw, doch ook als gehakt conserveert. Daartegen bestaat, uit een technisch oogpunt, niet het minste bezwaaraangezien in alle fabrieken van eenigen omvang de middelen aanwezig zijnom het vleeschdoor middel van door stoom bewogen snijmachinesin korten tijd tot gehakt te verwerken. Mocht men een bezwaar willen noemen, dan zou het dit zijn, dat aldus

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 554