550 dat de bereiding en het in den handel brengen van dit vleeschpoeder door hem in 1881 aan eene Bremensche maatschappij werd over gedragen, waaraan hjj evenwel als technisch adviseur voor het te maken fabrikaat verbonden bleef, dan zal men mij toch moeten toe stemmen, dat een in 1880 van zijne hand verschenen werk (Armee- und Yolksernahrung) niet onvoorwaardelijk als richtsnoer bij het beoordeelen van de practische waarde van het Carne pura tot leid draad mag strekken. Al wat door den heer li. omtrent de duur zaamheid van dit vleeschpoeder in zijn artikel wordt medegedeeld, is echter geheel aan dit werk ontleend, en blijkbaar zijn zelfs de onge looflijkste mededeelingen van Dr. Meinert niet in staat om eenig wantrouwen bij den geachten schrijver op te wekken, en hem tot eigen proefnemingen uit te lokken. Dat door Dr. Meinert minstens eene zeer overdreven voorstelling van de duurzaamheid van het Carne pura wordt gegeven, moge uit het volgende blijken. Zooals bekend is, berust de verduurzamingsmethode, welke voor de bereiding van het Carne pura gevolgd wordt, op de onttrekking van water, zoowel door uitdroging als door de toevoeging eener waterbindende stof, het keukenzout. In eene vochtige substantie, als vleesch, brood enz., maken de daarin opgeloste voedingsstoffen de ontwikkeling mogelijk van de lagere organismen, onder wier invloed het bederf ontstaat en die daarom met den algemeenen naam van bederf zwammen bestempeld worden. Laat men echter de stof langsamerhand uitdrogen, dan wordt de oplossing, door het verdampen van het water, meer en meer geconcentreerd, totdat eindelijk een graad van concentratie verkregen wordt, waarbij de bederfzwammen hare levensfunctiën niet meer kunnen verrichten. Terwijl de zwammen, bij de verduurzaming van levensmiddelen door afsluiting van de lucht, gepaard met tijdelijke verhitting op hooge temperatuur, feitelijk gedood worden, blijven zij in het hierbedoelde geval in leven. Alleen ver- keeren zij alsdan in een toestand, waarin de levensfunctiën stilstaan (latent leven), welke echter, onder voor haar gunstige omstandigheden, bijv. door het opnemen van vocht, ophoudt te bestaan, zoodat het latent leven weder in een werkzaam leven overgaat. Van levensmiddelen, welke door onttrekking van water vei duur-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 556