551 zaamd zijn mag dus het watergehalte een zeker bedrag niet te boven gaanwordt deze grens overschredendan treedt noodzakelijk het bederf in. Aangezien de atmosferische lucht steeds met waterdamp bezwangerd is, zulleu derhalve gedroogde levensmiddelen, die niet in bussen, flesschen enz. van de lucht zijn afgesloten, na korter of langer tijd, geheel van bijzondere omstandigheden afhangende, tot bederf moeten overgaan. Die bijzondere omstandigheden worden, behalve door de betrekkelijke hoeveelheid vocht, welke door het drogen verwijderd werd, hoofdzakelijk bepaald door: fste (]en vorm, welke het voedingsmiddel verkregen heeft door de verschillende bewerkingen, welke gezamenlijk tot het verduurzamings- proces kunnen gerekend wordenen 2de den vochtigheidstoestand van de lucht der ruimte, waarin het geconserveerde voedingsmiddel bewaard wordt. Met betrekking tot den vorm, kan het lichaam uit eene vaste massa bestaan of wel in meer of minder fijn verdeelden toestand verkeeren. In het eerste geval wordt de opname van vocht verhin derd, in het laatste geval daarentegen bevorderd. Yleeschpoeder zal dus spoediger tot bederf overgaan dan vleesch, hetwelk wel ge droogd doch niet vermalen werd. In het algemeen zijn georganiseerde lichamen des te sterker hygroscopisch, naarmate zij meer fijn verdeeld zijn. De vochtigheidstoestand van de lucht, waarmede het door uitdro ging geconserveerde voedingsmiddel in aanraking komt, oefent mede grooten invloed uit. Terwijl bijv. gewone scheepsbeschuit somtijds jaren lang in eene droge kast zonder te bederven bewaard kan worden, kan zij in eene vochtige ruimte reeds in enkele maanden, ja zelfs in enkele dagen tot bederf overgaan. Het vleeschmeel verkeert echter, wegens den poedervorm, in nog nadeeliger conditiën dan beschuitwel is daaraan nog eene hoeveelheid keukenzout toegevoegd, doch deze hoeveelheid 12°/0 is te gering, dan dat zij een noemenswaardigen, bederfwerenden invloed kan uit oefenen. De conservatie van levensmiddelen met keukenzout is alleen dan mogelijk, wanneer dit zout in overmaat kan worden toegevoegd, zooals o. a. het geval is met het pekelvleesch en de gezouten groenten,

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 557