553 bepaaldelijk vereischt wordtvan namelijk tegen minder goede be waring, afwisselende temperatuur en vocht bestand te zijn. Verduurzaamde levensmiddelen welke tot bederf overgaanwan neer zij niet in volkomen droge en luchtige lokalen opgelegd worden, zijn niet alleen ongeschikt voor de verpleging te veldedoch ook voor de legerverpleging in het algemeentenzij die levensmiddelen korten tijd na hunne bereiding aan de troepen verstrekt kunnen worden en zij dus niet over een grooten afstand vervoerd behoeven te worden. Dat mijn oordeel over de geringe duurzaamheid van het samen geperste Came pura niet op bepaalde waarnemingen berust, vindt zijn grond in de omstandigheiddat het in dien vorm tot dusverre nog niet in den handel is gebracht. Reeds in mijn opstelbetreffende de verpleging met verduurzaamde levensmiddelen, vestigde ik, onder verwijzing naar een in de Mili taire Spectator geplaatst artikel over Carne purade aandacht op dit feit, dat toen, evenals thans, na voorafgaand en nauwgezet onder zoek werd medegedeeld. De heer 11. deelt echter mede, dat die bewering minder juist is, omdat door hem tablettenbestaande uit Patent-Fleisch-gemüse te s' Gfravenhage werden gekocht. Die tegenspraak is evenwel niet gemotiveerd. Op bladz. 157 van mijn opstel wordt namelijk door mij medegedeeld, dat het Patent-Fleischpulver of het Carne pura nog niet in tabletten wordt verhandeldterwijl de heer H. het tegendeel wil aantoonen door de verzekering, dat hij tabletten heeft gekocht van een praeparaatwaarin het Carne pura o. a. ook voorkomt. Een tablet Patent-Fleisch-gemüse van 360 gram, bevat bijv.: 80 gram Carne pura, 180 boonen-, erwten- of linzenmeel, 80 vet en 20 zout en specerijen. Dat de heer H. mij al zeer voorbarig van het mededeeleu eener onjuistheid beschuldigtvolgt nog daaruitdat hij die beschuldiging blijkbaar heeft neergeschreven, zonder kennis te nemen van den inhoud van het artikel in de Militaire Spectator, waarnaar tot toe lichting van bedoelde mededeeling door mij werd verwezen en waar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 559