49 e. gemakkelijke en volkomen reiniging f. behageljjk, tevens martiaal uiterlijk, voornamelijk door het garni tuur te verkrijgen g. bruikbaarheid, niet alleen in het garnizoen, maar ook te velde, en tevens geene belemmering veroorzakende in de vaardige be handeling der wapens. ad. 3. Waarom is voor het Ned.-Ind. leger tot heden nog geen hoofddeksel uitgevonden, dat aan bovenstaande eischen beantwoordde? Toch heeft dat vraagstuk veel overeenkomst met dat van het ei vau Columbus. Naar mijne meening is het gewenschre hoofdbedek- sel nog niet gevonden, omdat men alweder, het volmaakte willende hebben, het goede voorbij streefde. Men vond het een ontzaglijk voordeel die eigen vervaardiging in Indië, met eigen grondstoffen; de invoering kon geleidelijk zonder groote onkosten plaats hebben; men was onafhankelijk van Europee- sche leveranciers en van dito inzichten en hoogstwaarschijnlijk zou ook 's Konings goedkeuring wel verkregen kunnen worden op die geleidelijkeinvoering, zoodat er geene groote sommen in eens behoefden gevraagd te worden enz. enz. Maar men zag over het hoofd, dat eene hoedenindustrie hare trapsgewijze ontwikkeling moet doorleven, even als iedere andere industrie, en dat zij niet zoo plot seling door eene wet kan gecréeerd worden, hoe gewenscht dat ook ware. Wel heeft men later eenige personen van den handel te Batavia nog aangezocht om andere modellen van militaire helmhoeden te presenteeren, doch die personen zagen geene „dadelijke" groote voor- deelen in de zaak, en bepaalden zich dus tot aanbieding van hetgeen aanwezig was in hunne magazijnen of in die van enkele kooplieden te Singapore. Zoodoende, kreeg derhalve de hoedenquaestie lang zamerhand het aanzien eener kwaal van chronischen aard. De beproevingen enz. hebben veel tijd gekost, maar de resultaten bleven uit. Tot overmaat van ramp is daarna eene algeheele uniform-wijziging Voor het Indische leger aan die der hoofdbedekking vastgeknoopt, 1885, Dl. I. 4

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 55