554 van hij dusom het recht van tegenspraak te kunnen doen gelden, bepaaldelijk had moeten kennis nemen. Overigens is de vraag, of er al dan niet Carne pura-tabletten in den handel bestaan, van zeer weinig beteekenis. Het niet bestaan werd trouwens niet door mij geconstateerd als een twijfel aan de mogelijkheid om ze te vervaardigen, doch wel mede als een bewijs daarvan, dat Dr. Meinert het niet beneden zich geacht heeft,.zijn product door Amerikaansche reclamemiddelen bij het publiek aan te bevelen. Zijne berekening, dat één kist van 80 cM. zijde eene hoeveelheid vleeschpoeder kan bevattenovereenkomende met 2800 K. O. versch vleesch met beenderen, en dat dus op den Duitschen proviantwagen zonder bezwaar de verbazende hoeveelheid van 18300 rations Carne pura kunnen worden vervoerd, gaat niet op en wel, in de eerste plaats, omdat hij aanneemt, dat het vleeschmeel tot- tabletten geperst isen ten tweedeomdat hij het doet voorkomen, dat 1 Kilogram Carne pura in voedingswaarde overeenkomt met 5 Kilogram versch vleesch met beenderen, terwijl eene eenvoudige berekening aantoontdat die hoeveelheid vleeschpoeder slechts met 4 Kilogram versch vleesch met beenderen zoude kunnen worden ge lijkgesteld. Dientengevolge zouden die 18300 rations moeten ver anderen in 14100, een bedrag dat evenwel nog aanzienlijk te noe men is. Door den heer H. wordt nog de aandacht gevestigd op de ver schillende uit Carne pura, vet en plantaardige voedingsmiddelen sa mengestelde praeparaten, welke, in den vorm van patronen of ta bletten, in den handel worden gebracht. Deze praeparaten zouden, volgens de mededeeling van Dr. Meinertvooral voor de verpleging van den soldaat te velde bijzonder aan te bevelen zijn, omdat zij zulk eene kleine ruimte innemen, dat de soldaat, daarmede gevoed wordende, zonder eenig bezwaar zijn voedsel voor eenige dagen zelf kan medevoeren. Zoo zou het tablet Patent-Pleisch-gemüse van 360 gram, waarvan de samenstelling hierboven werd opgegeven en waar van de inhoud slechts 330 cJVT2 bedraagt, voldoende zijn, om, met het voorgeschreven brood- of beschuitration (750 gram brood of 500 gram beschuit) het volledig oorlogsration uit te maken. Werkelijk kan dan ook de juistheid dezer stelling, door eene be-

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 560