rekening van het gehalte aan voedingsstoffen van dit ration, volko men aangetoond worden. Terwijl namelijk Prof. Von Voit als eisch stelt, dat het ration van den soldaat te velde 145 gram eiwitten, 100 gram vetten en hoogstens 500 gram koolhydraten bevat, verkrijgt men voor het voedingsgehalte van het bovenbedoelde door Dr. Mei- nert voorgestelde ration met 750 gr. brood met 500 gr. beschuit. eiwitten151,5 gram 170,5 gram vetten94,5 89,5 koolhydraten457 464 Zeer wijselijk heeft echter Dr. Meinert (en dus ook de heer II.) zich van mededeelingen over de duurzaamheid zijner samengestelde praeparaten onthouden, iets dat echter te meer opvalt, omdat hij in zijne verschillende werken nimmer in gebreke bleef, de voortreffelijke eigenschappen, welke door hem aan die praeparaten worden toege kend, zoo breed mogelijk uit te meten. Op de hygiënische tentoonstelling te Berlijn, trachtte ik in het Paviljoen der Carne pura-maatschappij omtrent dit zeer belangrijke vraagstuk eenige inlichting in te winnen. Daar deelde men mij dan ook mede, dat de tabletten en patronen één jaar zonder te bederven bewaard konden worden, doch bleef men het antwoord schuldig op de vraag, waarom dan noch de datum of de maand van bereiding, noch de tijd, gedurende welken voor de goede hoedanigheid van het fabrikaat wordt ingestaan, op de etiquetten dezer conserven ver meld was. Conserven, welke, zoowel uithoofde van de toegepast zijnde ver- duurzamingsmethode, als wegens den aard van de bestanddeelen, waaruit zij vervaardigd zijnslechts gedurende zekeren tijd goed kunnen blijven, dienen, althans wanneer de hoedanigheid dier con serven niet op het oog kan worden beoordeeld, van die aanteeke- ningen voorzien te zijn. Het publiek wordt namelijk daardoor iu staat gesteld, zelf over de soliditeit van het fabrikaat te oordeelen, terwijl de fabrikanten aldus aan het publiek kunnen toonen, dat de door hen geleverde waar aan de gestelde eischen beantwoordt. Dat men de bovenbedoelde aanteekeningen op de Carne pura-prae- paraten behoort aan te treffen, blijkt reeds daaruit, dat de methode,

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 561