556 welke voor de verduurzaming wordt gevolgd zooals hierboven werd aangetoond geene waarborgen voor de duurzaamheid dezer prae- paraten aanbiedt. Bovendien bevatten die praeparaten evenwel eene betrekkelijk groote hoeveelheid vet, dat, aangezien het niet van de lucht is afgesloten, al zeer spoedig ranzig moet worden, waardoor een hoogst onaangename, walgelijke smaak aan het voedingsmiddel wordt medegedeeld. Vooral zal het vet in tropische gewesten bin nen zeer korten tijd tot bederf overgaan en moeten de Carne pura- praeparaten alleen om die reden reeds voor de legerverpleging in Indië worden afgekeurd. Eindelijk kan de hoedanigheid dezer conserven niet op het oog beoordeeld wordenomdat daartoe het uit bladtin en papier bestaande omhulsel losgescheurd moet worden. Het is duidelijk, dat, bij de algeheele onbekendheid met het tijd stip van bereiding, niet door mij nagegaan kon worden, in hoeverre de vele door mij beproefde monsters werkelijk de duurzaamheid bezatenwelke te Berlijn werd opgegeven. Dit kan ik echter wel mededeelen, dat die opgave naar alle waarschijnlijkheid geen ver trouwen verdient. Zonder uitzondering kon aan alle monsters, reeds enkele weken nadat zij in mijn bezit waren, een begin van ont binding van het vet worden waargenomen, hetgeen zich het eerst verraadde door de meer of minder groote vetvlekkenwelke zich op het omhulsel vertoonden. Enkele monsters hadden die vlekken reeds in den winkelwaar zij gekocht werden. Ten slotte zij het mij vergund, nog enkele punten uit het opstel van den heer H. nader toe te lichten. De geachte schrijver deelt o. a. mede, dat professor Mayer, Di recteur van het Rijksproefstation te "VVageningen, een gunstig rapport over het Carne pura heeft uitgebracht. Letterlijk luidt dit rapport als volgt: „Bij een herhaald onderzoek werden geene bestanddeelen „gevondendie het bederf moesten tegengaan. De gevonden samen stelling is in volkomen overeenstemming met de verzekering, dat „het praeparaat uit zuiver vleesch is bereid." Professor Mayer heeft dus alleen de uitkomsten van een chemisch

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 562