- 557 onderzoek van het Carne pura medegedeeld, terwijl het door hem noch als voedselnoch op eenige andere wijze wordt aanbevolen, zooals men al licht bij het lezen van het opstel van den heer H. zou vermoeden. Op gunstige beoordeelingen van dergelijken aard kan de Carne pura. maatschappij zich in grooten getale beroepen, en het is duidelijk, dat zij daaiuit munt tracht te slaan. Een onpartijdig onderzoek naar de waarde dezer beoordeelingen zal echter al zeer spoedig doen inzien, dat de hoofdquaestiën daarin, in den regel, onbeantwoord blijven. Opmerkelijk is het dan ook, dat, terwijl de beantwoording der viaagop welke wijze in de voeding van den soldaat in tijd van oorlog op de meest doelmatige wijze kan worden voorzien, op het oogenblik voor nagenoeg alle legers een onderwerp van ernstig on derzoek uitmaakt, men nog in geen enkel leger de mogelijkheid heeft aangenomendat het Carne pura tot legerconserve zou kunnen dienen. Toch wordt algemeen begrepen, dat vleeschmeel van goede hoedanigheid uitmuntende diensten voor de legerverpleging in tijd van oorlog zou kunnen bewijzen. De heer H. wijst er nog op, dat de Belgische „commission d'aïi- mentation" van het Department van Oorlog eveneens gunstig aan gaande het Carne pura heeft gerapporteerd. Aangezien de verschil lende door de Carne pura-maatschappij in het licht gegeven brochures dezelfde mededeeling bevattenheb ik gemeend eenige vertrouwbare inlichtingen daaromtrent te moeten inwinnen. Deze werden mij door den heer Maton, Chef der afdeeling Intendance aan het Belgische Departement van Oorlog, met de meeste welwil lendheid verstrekt. Zij luiden, woordelijk weergegeven, als volgt: „II est bien vrai, que le Département de la guerre a fait essayer „en même temps que d'autres produits, la carne pura par la com- „mission d alimentationqui a ete momentanément réunie pour exa- „minei s il n y avait pas quelque modification a appbrter dans le „régime alimentaire de nos soldats. „Les essais ont paru assez satisfaisants a la commissionpour „quelle fit la proposition de soumettre cet aliment a une plus „vaste expérience. Mais cette nouvelle expérience n'a pas été faite et „rien ne fait prévoir qu'elle sera faite. 1885, Dl. I. 36

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 563