558 „I/administration doit être tres circonspecte dans le choix des „conserves destinées a l'armée, car il est fort difficile de se ïendie „compte des qualités physiologiques d'une denrée alimentaire, quand elle s'écarte ainsi sensiblement de la forme naturelle du produit, „qui a servi a sa preparation. „Sous ce rapport, nos conserves d Australië sont incontestablement „supérieures aux produits concentres de poudres de viande etc quelles „que soient les propriétés nutritives que la chimie peut avoir reconnues ces dernières preparations. Commentaar is, naar het mij voorkomt, overbodig. Ten bewijze, dat men in de legers der groote mogendheden, die dar. toch zeker in de eerste plaats, aan een doelmatig verduurzaamd voedingsmiddel van gering volume en gewicht behoefte hebben, niet aan de invoering van het Carne pura denkt, moge nog het volgende dienen. In Duitschland werden onlangs bij sommige gedeelten van de meeste legerkorpsen zeer omvangrijke en nauwgezette proeven met eene bijzondere wijze van voeding genomen, waarbij het voedsel uitsluitend uit gewone beschuitvleeschbeschuit (Kraftszwieback) en koffie bestond. Het „Kraftszwiebackwas samengesteld uit meel, spek en gehakt rundvleesck. De „Revue militaire de l'étranger" deelt omtrent die proeven o. a. mede, dat zij zeer voldoende uitkomsten hebben opgeleverd en dat een detachement van 50 man van het 10de Regiment Infanterie gedurende den proeftijd van 14 dagen, eene reeks vermoeiende marschen tot een gezamenlijken afstand van 140 KM. heeft afgelegd, zonder één zieke te krijgen. Overigens bestaat de voorraad verduurzaamde levensmiddelen, welke in de magazijnen der Duitsche legerkorpsen wordt bewaard, tot dusverre alleen uit Australisch en inlandsch vleesch in bussen. In Frankrijk zijn, volgens het officieele „Journal militaire jaargang 1884, voor het leger de volgende conserven aangenomen: verduurzaamd vleesch, in bussen van 1 en 2 Kilogramgeconcen treerde bouillon in bussen van 5 Kilogram, en verduurzaamde uiensoep in tabletten van 40 gram. De beide laatste conserven dienen yoor de bereiding van soep met brood of beschuit.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 564