HET GEWEER DER TOEKOMST. In den tegenwoordigen tijd is voor den militair een der aange naamste studiën, die van het geweer. Niet alleen dat een aantal schrijvers hun theorieën omtrent het geweer ontwikkelen, maar, wat meer zegt, de practijk gaat hiermede hand aan hand De uitvindingen ter verbetering van het geweer verdringen elkander, en zijn van geheel verschillenden aard. Wij kunnen gerust verklaren, dat niemand thans op de hoogte is van den waren stand van zaken. Hierbij komt nog, dat de proefnemingen met verbeterde geweren dikwijls op zeer onvolkomene wijze plaats hebben, en vele uitvinders niet nalaten op Amerikaansche wijze hunne verbeteringen aan te kondigen, waardoor het moeilijk valt uit te maken wat humbug en wat waarheid is, tenzij men tijd, gelegenheid en geld genoeg beschikbaar heeft om alles zelf te onderzoeken. De quintessence der theoretische beschouwingen van eenige schrij vers komt hierop neder Men moet trachten een geweer samen te stellen, waarvan de kogelbaan zoo bestrijkend mogelijk is. Het projectiel moet hiertoe de grootst mogelijke aanvankelijke snelheid ontvangen, en zulk een vorm hebben, dat het een minimum tegenstand aan de lucht biedt. Door vorm verstaan wij hier niet alleen de gedaante van den punt, maar ook de lengte van het projectiel; een lange kogel, dus een met groote metaalbelasting, kan gemakkelijker den tegenstand van de lucht overwinnen dan een korte. Als grens voor het oorlogsgeweer, wordt een voor infanterie be strijkende kogelbaan geëischt tot op afstanden van 600 a 700 M.; aangezien men over 't algemeen boven deze afstanden ophoudt de voorwerpen duidelijk met het bloote oog te onderscheiden. (1) (1) Le fusil de l'avenir, par II. FlessierJournal des Sciences militair es. Mai. 1884.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 566