561 Het projectiel moet, wat stof eo samenstelling aangaat, zoodanig wezen, dat het een groot indringingsvermogen heeft, zelfs op verre afstanden vijanden buiten gevecht kan stellen, zonder tevens afgrij selijke en ongeneesbare wonden te veroorzaken. De juistheid van het schot, van hoe groot belang ook voor een oorlogswapen, mag nimmer verkregen worden ten koste der gestrekt heid van de kogelbaan. Goede trefkans en groote bestreken ruimte zijn eischeu, die niet met elkander in strijd behoeven te wezen. In landen waar een groot aantal uitmuntende schutters is, en waar de plaatse lijke gesteldheid medewerkt, zal men misschien meer waarde hechten aan de trefkans; in 't algemeen echter aan de gestrektheid der kogelbaan. De vuursnelheid moet zoo groot mogelijk wezen, en minstens het dubbele van die des gewonen achterladers. Vrij wel is men het er over eens, dat een repeteer-geweer met los magazijn, of wel een repeteer-geweer, waarvan het magazijn gevuld wordt door de patronen er bij pakjes te gelijk in te brengen, het wapen der toekomst zal zijn. Aan deze eischen sluiten zich nog een aantal andere, die wij niet afzonderlijk zullen mededeelen; daarentegen willen wij in het kort nagaan, in hoeverre de practijk genaderd is aan deze theoretische grenzen. Zooals men weet telt het Belgische leger een aautal kundige of ficieren; onder hen behoorde de onlangs overleden kapitein der artillerie E. Guillaumot. Hij legde zich voornamelijk toe op de verbetering der ballistische eigenschappen van het geweer, was een strijder voor het kleine kaliber, verkondigde in geschrift zijne denkbeelden dien aangaande, (1) en ontwierp zelf een wapen, dat in België beproefd wordt. Dit van een degen-bajonet voorziene geweer heeft een kaliber van 10,1 mM., en eene sluiting volgens het stelsel Vacant, welk systeem gelijkt op dat van Remingtonmet uitzondering dat het mechanisme kan werken door den beugel naar beneden en opwaarts te brengen. De kogel weegt 24,6 G. en de lading 5.5 G., terwijl de aanvan kelijke snelheid, op 25 M. afstand der monding, 464 M. bedraagt. (1). Le fusil rationnel par E. Guillaumot, capitaine commandant d'artillerie. Bruxelles. 1884.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 567