563 sehjke verwondingen, doordat de mantel van den kogel afscheurt, en met fijne stukken en splinters in vleesch en beenderen dringt. Zulke wonden zijn ongeneesbaar. Aan den heer Lorenzden eigenaar eener metaal-patroonfabriek te Karlsruhewelbekend aan de bezoekers der Internationale en Koloniale tentoonstelling te Amsterdam door zijne prachtige hulzen en patronen, is het echter gelukt een projectiel met metalen mantel samen te stellen, dat deze gebreken niet heeft. Kogel en mantel zijn hierbij aaneengesmolten, en maken als 't ware één geheel uitterwijl de mantel niet loslaat, zelfs bij het doorboren van ijzeren platen. Dusdanige kogels noemt men compound-projectielen. Professor Hebler gebruikt drie verschillende soorten dezer kogels bij zijn geweer, namelijk met koperen, messingen en stalen mantel; laatstgenoemde soort voldoet beter dan de beide anderen. De verwondingen door compound-projectielen te weeg gebracht moeten zoo humaan mogelijk zijn. De kogel wordt weinig of niet misvormd, maakt slechts een nauw kanaal in het getroffen lichaamsdeel, zonder bij het doorboren van spieren en beenderen, die vernielingen te weeg te brengen, welke veroorzaakt worden door hard-, en voornamelijk door zacht looden kogels, benevens door projectielen met lossen metalen mantel. Het compound-projectiel gaat ook door verscheidene personen, die achter elkander staan, en kan hen allen tijdelijk buiten gevecht stellen. Om de uitwerking van een kogel te kunnen beoordeelen, neemt men aan, dat een projectiel hetwelk een 2,5 cM. dikke grenen plank doorboort, kracht genoeg bezit om een mensch buiten gevecht te stellen. De lengte van den Heèfer-compound-kogel van 15,5 G. is 35 mM. of 4,6 kaliber; terwijl de geheele patroon 76 mM. lang is en 31,9 G. weegt. Een jaar of wat geleden nam men nog eeue lengte van 2,5 kaliber als maximum voor den kogel aan, daar men meende, dat laatstgenoemde anders door de rotatie niet voldoende gevrijwaard zou worden tegen de storende invloeden, welke op hem werken tijdens zijn tocht door de lucht. Men dacht dat de kogel dan niet met de punt zoude treffen, doch onder weg om zoude slaan. Door hunne groote lengte beginnen de nieuwerwetsche kogels langzamerhand op pijlen te gelijken. Niets schijnt te beletten het kaliber nog kleiner dan 7,5 mM., en de projectielen langer dan 4,6

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 569