565 van den koker, waardoor het niet kan voorkomen, dat alleen de bodem der huls teruggehaald wordt. Om de patroon te vullen wordt eerst alleen de koker in een toe stelletje geplaatst, gewoon buskruit er in gedaan, dat ongeveer 4°/0 vocht heeft opgenomen, en deze lading door een sterken druk met eeu stempel samengeperst. Een nauw ontstekingskanaal, dat door de lading loopt, is gevormd door een doorn, die in het toestelletje zit, midden door den koker gaat, terwijl in den stempel eeu gat is, en deze over den doorn schuift. Vervolgens wordt de bodem in den koker gedrukt, het slaghoedje in den bodem gezet, en de patroon in een lokaal gebracht waar de samengeperste lading bij gewone temperatuur droogt. (1) De prijs dezer patronen is dezelfde als die der gewone soorten met centraal-ontstekiug. Om zich een denkbeeld te kunnen vormen van de enorme spanning die de buskruitgassen in den loop kunnen hebben, deelen wij mede, dat de Russische overste Kalakoutsky aanneemt, dat deze 2800 at mosferen onder bijzondere omstandigheden kan bedragen. De groot ste spanning, die hij bij een B er dan-geweer werkelijk gemeten heeft, is 1800 atmosferen op 531/1 mM. afstand van den bodem der ziel. Aan het meten der spanning van de buskruitgassen bij geweren zijn groote moeilijkheden verbonden. Het maximum gewicht van een geweer bedraagt 5 KG., anders is het niet te hanteeren door een soldaat van gemiddelde lichaams krachten. Bij het toenemen der ladingsquotiënten, terwijl het gewicht van het geweer het maximum niet mag overschrijden, kan het ge beuren dat de terugstoot hinderlijk, ja zelfs gevaarlijk wordt voor den schutter. Dit gebrek kan verholpen worden door den terugstoot te benutten om het geweer te ontladen en opnieuw te laden. Hiram Stevens Maxim te Londen heeft den 7en Juli 1883 in Duitschland patent genomen voor eene uitvinding om Winchester-, en daarmede overeenkomende geweren, door den terugstoot te laden. Zooals men weet bevindt zich het magazijn van het Winchester- geweer in de voorlade, en wordt dit wapen ontladen en geladen door (1) Der Waffensmied. IV Jalirg-. Ito. 3.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 571