567 al deze gevallen moet achter het staartstuk een spiraal veer gebracht, en de terugstoot gebezigd worden om het geweer te ontladen cn op nieuw te laden. De zich aldus vrij bewegende loop zal het voordeel opleveren, dat die afwijkingen in het schot niet meer zullen bestaan, welke haren oorsprong vinden in de tegenwoordige wijze van bevestiging van loop en lade. Zoover als ons bekend is, werd tot heden dit denkbeeld nog niet in de practijk verwezenlijkt. Maxim moet daarentegen kort geleden een kanonnetje hebben laten vervaardigen, dat eens gericht en afgevuurd, steeds door den terugstoot geladen en in dezelfde richting afgeschoten wordt, zoolang er patronen aanwezig zijn in een bijbehoorend magazijn Zooals wij reeds gezegd hebben zijn de nieuwerwetsche patronen zeer lang. Om de lange hulzen gemakkelijk door den patroontrekker uit de kamer te kunnen halen, moet de grendelsluiting toegepast worden. De terugstoot wordt bij ons geweer, door den afsluiter en geleider, overgebracht op het rechter deel van het staartstuk, het zoogenaamde steunstuk. Deze eenzijdige overbrenging van den terugstoot, geett aanleiding tot afwijking van het schot in het horizontale, en ook eenigszins in het verticale vlak gaande door de as der ziel. Daarom is eene symetrische constructie van het slot weuschelijk, waarbij op twee of meer deelen van het staartstuk de terugstoot wordt over gebracht; dit denkbeeld is o. a verwezenlijkt bij het geweer van den ingenieur Jarmannbij het stelsel Vetterlien bij het repeteer geweer Mannliclier. De gasaf sluiting heeft bij de tegenwoordige achterland geweren plaats door de messingen huls. Lorenz te Karlsruhe is het gelukt getrokken stalen hulzen te vervaardigen, die veerkrachtiger zijn dan messingen, doch het nadeel hebben gemakkelijk te roesten. De techniek zal voorzeker er in slagen, om hulzen voor geweren van lichtere stof dan metaal te vervaardigen. Reeds nu annonceert Paul Bocafabrikant te Parijswaterdichte hulzen voor geschut, gemaakt van celluloid. Deze stof, waarvan o. a. sieradiën voor dames, en nagemaakte ivoren biljart-ballen vervaardigd worden, is zeer brandbaar, doch laat verbrandingsproducten achter. Het is twijfelachtig of zij

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 573