568 ook geschiktheid bezit om er patroouhulzen voor geweren van te maken, omdat men dan na eenige schoten de kamer zal moeten uit- wisschen, dat vooral lastig is bij een repeteer-geweer. Is celluloid of een andere brandbare stof daarvoor geschikt, dan moet men overgaan tot eeue gasdichte sluiting der geweren, overeenkomende met die der achterlaadkanonnen. Celluloid kan men alle gewilde vormen geven terwijl het ook doorschijnend vervaardigd wordt, wat bij patronen het voordeel zal opleveren, dat men uitwendig kan oordeelen over den toestand der lading inwendig. Bij dergelijke patronen moet de lading op eene andere wijze ontstoken worden, dan de thans in gebruik zijnde. Zonder stil te staan bij het geweer Spencermet zijwaarts be wegende bloksluiting, dat in den aanslag geladen wordt door de schuivende beweging eener slede met de linkerhand, bij het geweer Heinrich Reutterbij het systeem Rottkamp en Schroderen bij dergelijke geniaal ontworpen doch deels onpractische geweren, willen wij een oogenblik verwijlen bij het stelsel August Larsen (Luik), en bij de repeteer-inrichting systeem R. Bornmüler, Simson en Luck (Suhl) 1882. Beide pas genoemde stelsels hebben veel overeenstemming met elkander; door laatstgenoemd kunnen in het bijzonder Mauser-geweren, beaumont-gewevenen andere achterladers met grendelsluiting, ge wijzigd worden tot meerladers. Het magazijn in de kolf bestaat uit twee deeleneen koker loopende van onder het staartstuk tot bij de punt der kolfplaat, en een schuins daarop staand reserve-magazijn. De patronen zakken uit dit magazijn door hun gewicht in den koker, terwijl boven in het magazijn zich eene om een as draaiende staaf bevindt, die door een veer omlaag gedrukt wordt en voorkomt dat, bij een gedeeltelijk gevuld magazijn, zelfs bij heftige bewegingen, de patronen uit den bepaalden stand geraken. Rechts boven aan de kolf is eene opening, gesloten door een klep, dienende om het magazijn te kunnen vullen. Volgens een eenigszins andere inrichting, worden de patronen per pakje te gelijk in het magazijn gebracht. Aan den grendel is een stalen getande band bevestigd, gaande door den koker, en zich met eerstgenoemden voor- en achter waarts bewegende. De afstand der tanden is iets grooter dan de

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 574