570 het geweer naar achteren verplaatst wordt, dat voor den schutter gemakkelijker is. Het verdient aanbeveling de holle kolf van plaat ijzer of staal te vervaardigen, en deze op eene geschikte wijze te omgeven door de eene of andere stof welk de warmte slecht geleid, bijv. eboniet. Ook is voorgesteld de geheele lade op deze wijze te maken. Naarmate het geweer verbetert, wordt het minder noodzakelijk er een stootwapen op te kunnen zetten. In den uitersten nood kan men het geweer als knods gebruiken. Uit het voorgaande zien we, dat een aantal geniale koppen trachten door theorie en practijk een geweer der toekomst te ontwerpen. Opmerkelijk is 't hierbij, dat niet alleen geweermakers en krijgslieden deelnemen aan dezen wedstrijd der volken om draagbare vernielings werktuigen te vervaardigen, maar ook andere beroepen mededoen, alsingenieurs, professoren, geestelijken, enz. Stappen wij thans af van de technische inrichting der geweren, en wenden wij onze blikken naar Tongkin. Daar zien wij de Fransclie troepen, met Kropatschek repeteer-geweren bewapend, strijden tegen de Chineesche legerscharen. Niet alleen de marine-infanterie, maar ook de troepen tot het leger behoorende, zijn met dit geweer bewapend. Men erkent de geduchte uitwerking van het vuur met dit repeteer-geweerals nadeel staat hier tegenover dat soms een groot munitie verbruik plaats heeft. Alle troepen, die thans ter versterking van het leger naar Tongkin gezonden worden, ontvangen eveneens het Kropatschek-geweer tot wapen. De Fransclie marine had 60000 dezer geweren in haar arsenalen in voorraad. Dit wapen is geenszins te beschouwen als het geweer der toekomst, o. a. om het kaliber van 11 mM. (1) Aan het leger der Vereenigcle Staten van Noord-Amerika zijn in October jl. 2200 repeteer-geweren ter beproeving verstrekt; 740 dezer wapenen behooren tot het stelsel Leeen een gelijk aantal tot de systemen Hotchkiss en Chassee-Keece. Er moet proefondervindelijk uitgemaakt worden, welk dezer drie stelsels het beste voldoet. Het kaliber van deze geweren bedraagt 11,42 mM. en is dus te groot. De Servische ruiterij, artillerie en gendarmerie zullen bewapend (1) Le progrès millitaire. 1884. No. 422 en 428.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 576