INSTRUMENTEN tot het coritroleeren vau de richting van geweer en karabijn." Het is een onloochenbaar feit, dat het schieten een leervak is, dat op het programma der infanterieoefeningen steeds meer en meer in belangrijkheid toeneemt'; terwijl bij geen oefening belang stelling van leeraar en leerling, grooteren invloed op hare vrucht baarheid uitoefent. Alle eenvoudige hulpmiddelen moeten daarom worden aangewend, om de fouten bij het richten en vuren waar te nemen, en daardoor tevens de belangstelling bij het schietonderwijs te wekken. A De richtings-controleur Met de bij ons in gebruik zijnde hulpmiddelen, kan de richting alleen gecontroleerd worden van den richtbok, doch de controle der richting in de verschillende houdingen, opgelegd of uit de vrije hand, op kleine of groote afstanden, op stilstaande of beweegbare doelen, ontbreekt. Worden bij al de genoemde tuchtoefeningen het middel tot het nagaan der juiste richting gemist, bij het schieten (Flaubert- of scherpe patronen), geeft alleen de ligging van het trefpunt in de schijf een maatstaf ter beoordeeling van de geoefendheid van den schutter; welke maatstaf echter in waarde daalt door weersinvloeden, geweer- en munitie-afwijkingen enz. Bovendien worden door de schietuitkomsten het maken van grootere of kleinere fouten wel geconstateerd, doch de aard en grootte en vooral de oorzaak dezer fouten zijn hieruit niet altijd gemakkelijk met zekerheid af te leiden. Het instrument (zie schets) is ontworpen door den Zweedschen le" luitenant Lemmchen. Het munt uit door eenvoudigheid en is toch bijzonder geschikt tot het controleeren vau de richting, zoowel bij de voorbereidende schietoefeningen als bij het schieten. Het wordt gesteld tusscheu het oog van den schutter en het vizier. De schutter richt op de gewone wijze, ziende door het glas, terwijl de onderwijzer, die rechts van den schutter staat, in den 1885, Dl. I. 37

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 579