51 Grondstof. Dan, hard vilt, van zoodanige soort als veel in den handel voor komt en dan meestal grijs gekleurd is. Dit vilt kan ongetwijfeld zóó sterk gemaakt worden, dat het eenige ruwe behandeling, zoomede hevige regens kan verdragen. Dat vilt zal wel altijd eenigszins permeabel moeten blijven wat het buitenste oppervlak betreft, doch het zal zeker zóó gefabriceerd kunnen worden, dat het geen regen doorlaat. Dit fabrikaat moet goedkoop zijn, want de vilt-industrie heeft, zooals bekend is, tegenwoordig eene hoogte bereikt, die aan het ver bazende grenst. Het zal dus niet moeielijk vallen, hier waar het een leger geldt van 30.000 personen, om, wanneer het model een maal is aangenomen, eene werkzame concurrentie uit te lokkeu, waar door de prijs noodwendig een minimum zal bereiken vooral omdat de fabricage aan. alle hoedenfabrikanten mogelijk zal kunnen zijn. Kleur. Er zijn slechts drie kleuren die zich bepaaldelijk voor een hoofddeksel van den Indischen militair zouden eigenen. Ha de lezing van het vorenstaande zal men het met mij eens zijn, dat lichte kleuren niet passen voor een Indisch militair hoofddeksel. Ook het zwart, hoewel in dezen tijd in zake kleeding een bovenmatig geüsurpeerd standpunt innemende, is gelukkig nog bij geen enkel leger op die wijze voor opgesteld; de manie is bij het civiel bepaald gebleven. De drie overgebleven donkere kleuren zijn derhalve Donkergroen, donkerblauw en donkerbruin. Donkergroen heeft het nadeel, niet tegen zonneschijn bestand te zijn en spoedig te verbleeken, waarna dan die kleur te voor schijn treedt, welke de grondstof bij de verschillende bewerkingen het sterkste heeft aangetast. Ook is zij niet bestand tegen water, wat men opmerkt door te voorschijn tredende kringen en vlakken. Van donkerblauw kau bijna hetzelfde gezegd worden, slechts neemt dit, na inwerking van het licht, eene meer gelijkmatig vuilgeel licht blauwe nuance aan. Het is daarom dat ik het donkerbruin, liggende tusschen kastanje en chocolade kleur, de voorkeur geef.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 57