574 spiegel een helder beeld ziet van vizier, korrel en doel. (1) Hij kan dus steeds met groote juistheid waarnemen, op welk punt het geweer gericht is. Het stilhouden vau het geweer in den aanslag, de al of niet gegrondheid van de zoo dikwijls geuite opmerkingen van den schutter, dat zijn geweer te hoog of te laagte veel rechts of links draagtde invloed van den wind op den kogel enz., in één woord tal van omstandigheden, die invloed uitoefenen op het schot, kunnen door dit instrument worden nagegaan. Ook bij de voorbereidende schietoefeningen, of juister uitgedrukt bij de richtoefeningenis het instrument zeer nuttig. Meer en meer leert men de noodzakelijkheid inzien, aan de voor bereidende schietoefeningen en de eigenlijke richtoefeningen grootere zorg te besteden. Het richten met verschillende vizieren, niet enkel op de binnenplaats van de kazerne of in de chambrée, maar in het vrije veld op de werkelijke afstanden door die vizieren aangegeven; het richten en vuren met losse patronen op beweegbare doelen, alsinfanterie en cavalerie, die zich op verschillende afstanden met verschillende snel heden in verschillende richtingen bewegen enz. zijn oefeningen, die zonder kosten, overal kunnen gehouden worden en die zeer nuttig zijn tot het vormen van goede gevechtschutters. Yoor deze oefeningen is het genoemde instrument, dat gemakkelijk in den zak wordt me degedragen, onmisbaar. Het instrument wordt zoodanig geplaatst, dat het spiegelbeeld van den bovenkant van de vizierklep evenwijdig loopt met het boven- en ondervlak van het instrument. In eiken stand van de vizierklep en van het geweer blijft deze evenwijdigheid bestaan. Wordt nu op de schijf gericht, dan zullen, wanneer het geweer niet rechts of links overhelt, bij alle vizierstanden, spiegelbeelden van den boven- of onderkant van de schijf (in het algemeen, spiegelbeelden van horizontale lijnen loodrecht op het vertikale directievlak) even wijdig loopen met het spiegelbeeld van den bovenkant van de vizierklep, dus ook met het boven- en ondervlak van het instrument (1) Men zy indachtig-, dat wat zich voor don schutter rechts of links van het vertikale directievlak vertoont, in het spieg-elbeeld links of rechts van dat vlak wordt waargenomen. B. ci. B.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 580