575 spiegelbeelden van vertikale lijnen zullen alsdan steeds evenwijdig loopen met de opstaande kanten van liet instrument. Helt het geweer echter over, dan houdt de evenwijdigheid dezer lijtien op, en worden er hoeken gevormd, die grooter worden, bij het toenemen van het overhellen van het geweer. De onderwijzer vindt hierin een gemakkelijk hulpmiddel, om zich te overtuigen, of de schutter zijn geweer vlak houdt. Bij het schieten met scherpe patronen moet men indachtig zijn, liet instrument niet te dicht bij het vizier te plaatsen, omdat het door den schok wel eens vooroverhelt en hierdoor het glas door de vizierklep zoude kunnen worden stuk gestooten. In dit geval kan echter zeer gemakkelijk een nieuw glas worden geplaatst. Bij de richtoefeniugen kan het instrument hooger worden vastge klemd, en daardoor de richting tot met het vizier van 1000 M. worden nagegaan B. Bet controle-vizier. In 82 van het "Voorschrift der Wapenen en Schietoefeningen van het Nederlandsche leger, wordt een practisch middel aangegeven om de manschappen van den graad hunner geoefendheid in het richten te overtuigen, richtende op een afstand van 10 passen. (1) Het instrument, hierboven genoemd, berust op dezelfde begin selen, (2) doch heeft het groote voordeel, dat de horizontale en vertikale fouten, begaan bij het richten op alle afstanden en op allerlei doelen, in m.M. 's worden aangegeven. Het instrument is voorts zeer geschikt, bij voorbeeld om na te (1) Dit middel is, in beginsel, hetzelfde als dat bedoeld in 7 der 2de Afdeeling van het 2e Deel van het Indisch Reglement, n. 1. het leeren bepalen van drie mikpun ten (in Indië, de drie gaatjes in de papieren schijf), die zoo dicht mogelijk bij elkan der komen. Bij het Rederlandsche Leger verschilt alleen het materiaal met dat bij het Indische leger in gebruik, en doet aldaar de onderwijzer, volgens de aanwijzing van den richter, een driehoekje met steel langs de schijf bewegen. J. A. Y. (2) Het heeft veel overeenkomst met de controle opzet bij de artillerie in gebruik, en bij dit wapen o. a. in gebruik bij het prijsrichten. B. h B.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 581