576 gaan, of de oogen van een schutter, die op korte afstauden goed richt, ook een juist richten op groote afstanden toelatenwelke vorm en kleur van mikpunt op de schijf op de groote afstanden voor scherp- richten het voordeeligst is; om den invloed van het nemen van fijn en grof korrel en het richten langs een zijkant van den korrel bij sterke ongelijke verlichting der korrelvlakten, in m.M. 's uit te drukken, enz.terwijl het bovendien de zoo noodige belangstelling van onderwijzer en leerling wekt, bij deze betrekkelijk eentoonige richtoefeuingen. De inrichting van het instrument is gemakkelijk uit de figuur af te leiden. Het blokje a wordt door de moer d op de gewenschte hoogte gebracht. Dit blokje is voorzien van een stift, die zich bij het op- en neer gaan van het blokje beweegt langs een in m.M.'s verdeelde schaal, aangebracht op de voorvlakte van het opstaande plaatje c. Aan de schuif b met vizierinkeping en gaatje, die door de schroef e bewogen wordt, is eveneens een stift bevestigd, die zich beweegt langs een in m.M. 's verdeelde schaal, aangebracht op den bovenkant van het blokje a. Het instrument wordt op het geweer geplaatst tusschen bak en vizier. Het geweer wordt dan op den bok gelegd en door den schutter de vizierlijn, gaande door de vizierinkeping van het instrument en over den korrel, op een of ander nabij of verafgelegen doel gebracht. Is de bedoelde vizierlijn, volgens de opvatting van den schutter op het doel gebracht, dan teekeut de onderwijzer aan, welke verdeelstrepen van de schalen door de bovengenoemde stiften worden aangewezen. De onderwijzer brengt daarna bij onveranderden stand van het geweer, de vizierinkeping uit de richting. De schutter brengt de vizierlijn op nieuw op het doel en, is hij hiermede gereed, dan ziet de onderwijzer weder, met welke verdeel strepen de stiften overeenkomen. Het verschil in de beide opnemingen geeft de horizontale en ver- tikale richtfout in m.M. 's aan. Wordt de schaal op het oog nog in halve m.M. 's verdeeld, dan. wordt de fout in halve m.M. 's aangegeven.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 582