577 Doordat het geweer bij deze oefening onbeweeglijk op den richtbok blijft liggen en de vizierlijn bewogen wordt door de schroeven van het instrument, oefent de slechte inrichting van den schietbok, hier te lande in gebruik, op deze oefening geen nadeeligen invloed uit. In de schuif met vizierinkeping is nog een viziergaatje aange bracht, om na te gaan of schutters, die reeds eenigen tijd in het richten geoefend zijn, bij het richten over vizierklep en korrel, de juiste vizierlijn nemen. Het instrument wordt voor dit doel geplaatst ter hoogte van de kruisschroef. Het geweer wordt op den richtbok gelegd, waarna de schutter het richtblokje en de schuif zoodanig bewegen moet, dat de vizierlijn midden door het gaatje gaat. Bij deze oefeningen zal het blijken, dat vele schutters te veel of te weinig korrel nemen, en de korrel ook dikwijls niet in het midden van de inkeping gebracht wordt. Door de kleine, juiste bewegingen, die dit instrument toelaat, kan men den schutters deze fouten gemakkelijk aantoonen. Om een waarborg te hebben voor de juistheid en deugdelijkheid van de beide bovengenoemde instrumenten, worden zij vervaardigd door de gunstig bekende instrumentmakers P. I.. Kipp en Zonen te Delft, die elk instrument voorzien van een stempel Bij bestelling van een groot aantal dezer instrumenten levert deze firma den richtingscontroleur voor f 2.25 en een reserveglas voor f 0.35, terwijl de prijs van een controle-vizier nog niet juist kan worden opgegeven, doch hoogstens f 6 zal bedragen". (1) Tot zoover de heer Brender a Brandis. (1) Op eene door ons aan de instrumentmakers Kipp en Zonen gedane vraag, op hoeveel de „Indische" prijzen gesteld waren, franco in Indië, en of er op reductie van prijs zoude te rekenen zijn, als er b. v. *25 te gelijk besteld werden, werd ons medegedeeld, dat de prijzen voor Indië dezelfde bleven, en dat men bij eene levering te gelijk van 25 stuks vooralsnog niet kon zeggen, hoe groot de reductie van prijs zou wezen, aangezien men met de vervaardiging der bedoelde voorwerpen nog niet genoeg gevorderd was, om zulks reeds nu te bepalen. Terwijl ons dit later zou worden kenbaar gemaakt, kon men ons nu reeds zeggen, dat de vracht naar Indië voor 2 stuks 3en voor 25 stuks Hh 10— zoude bedragen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 583