52 Kostbare verfsoorten heeft de fabrikant daarvoor niet noodig. Pas sende verfstoffen zijn er in overvloed, die ik hier niet zal opsom men, omdat ze den lezer dadelijk voor den geest zullen komen. Ook de brume kleuren zijn in de Indische zon wel niet geheel vrij van verschieten, doch het proces duurt veel langer en houdt gelijken tred met het verslijten van de stof. Nu heeft donkerbruin nog het voor deel, dat het aanbrengen van eenig garnituur van tombac-metaal, een zeer sierlijk voorkomen aan den hoed kan geven, terwijl ook enkele stukken van zwart verlakt leder of metaal er mede harmonieeren, Gewicht. Het beperken van het metalen garnituur tot het onontbeerlijke, geschiedt als volgt aan de voorzijde eene fraaije zon of ster met zes punten, in het medaillon de Nederlandsche Leeuw (het model te nemen onzer nieuwe koperen munten) aan de bovenzijde eene pickelhaube van middelmatige hoogte met verbindingsschroef en moer daaronder en voorts een achttal weinig gewicht hebbende dek- en sluitschroeven met moerplaatjes en stift; alles zóó dun als de soliditeit maar eenigszins zal toelaten. De omboording van den rand van den hoed kan even als de storm band uit zwart verlakt leder bestaan, waardoor de hoed een mini mum aan gewicht verkrijgt. Intusschen blijft die laatste quaestie de hoofdzaak en zou ik mij daarmede speciaal willen bezighouden. Sluiting op het hoofd. Deze zoude op de navolgende wijze moeten geschieden. De enkelvormige hoed (fig. 1) is natuurlijk te wijd voor het hoofd, met het oog op de ventilatie. De aan te brengen binnenrand moet aan het hoofd sluiten. Om te vermijden dat de inwendige reiniging door dien rand belet wordt, dat de huid geschrijnd en voorts dat de hoed te klein of te groot wordt, moet men voor dien binnenrand een reep koezeemleder nemen, ter breedte van 3 en ter dikte van circa 0.4 centimeter. Dit leder is steeds zacht te houden en heeft een opslurpend ver mogen, wat zeer aangenaam is bij transpiratie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 58