586 „Pferde welche sieh erst an das nöthige ruhige Tempo und „langsaine Ersteigen des Gebirges gewöhnen mussen vor der „Zeit abhetzen. „Haüfige Uebungen im Gebirge, sind dalier unerlasslich. Diese „Uebungen sind aber auch in geistiger Beziehung nothwendig, na- „mentlich damit die Commandanten die Zeit bemessen lernen, welclie „zur Hiuterlegung einer gewissen Strecke im hohen Gebirge noth- „wendig ist. Diese genau beurtheilen zu können ist von grosser „Wiehtigkeit, da die Angriffscolonnen nur dann zeitgerecht auf den „vorgezeichneten Angriffspunkte eintreffen werden, wenn der Cajcül „ein richtiger war. Kan in een garnizoen als Batavia of Soerabaja een Bergbatterij voldoende voor hare taak worden berekend gehouden? Ik geloof dat de bovenaangehaalde woorden van zulk een bevoegd persoon, op deze vraag voldoende antwoord geven. Het personeel verliest langzamerhand alle eigenaardige oorlogs toestanden uit het oog; zoowel personeel als paarden verliezen de geschiktheid voor den bergoorlog zoo zij die immer gehad hebben. Ja zelfs de officieren worden dermate door dezen voor een berg- artillerist feitelijk eigenlijk exceptioneelen toestand verblind, dat G. in gemoede meent, dat er geen enkele reden is, waarom de artillerie hier zich niet met dezelfde snelheid als de cavalerie zou kunnen bewegen. Ik neem aan, dat hij niet zoo verblind is geweest de Bergartillerie te bedoelen, schoon uitsluitend over de beweging van die artillerie sprake was en is. Maar zoo hij al mogelijk niet persoonlijk heeft kennis gemaakt met ons tegenwoordig veldgeschut, kent hij dan niet het opstel van den kapitein v. K. over do beweegbaarheid der Indische veldartillerie, in het laatste nummer van den vorigen jaargang van dit tijdschrift? Ik geloof, dat het na al het vorenstaande duidelijk zal zijn, dat de stap de eenige gang der Bergartillerie moet zijn. Ik erken dat er veel oefening toe noodig is, eene Bergbatterij de noodige buigzaamheid te geven om alle evolutiën met volkomen juistheid te doen uitvoeren, maar daarvoor is het drilveld, de exercitieplaats. Alleen is het zaak, dat de stap in al hare tempo's grondig worde

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 592