591 Maar zeggen, is nog niet doen. Er wordt zoo veel gezegd waar de bakker geen brood op geeft. Daarom zou ik het niet kwaad hebben gevonden, dat gij door schrifturen gestaafd hadt, dat Pel reeds dade lijk na het vertrek van den generaal Yan Swieten deed blijken, dat hij t met diens wijze van zien volstrekt niet eens was. Mij is van zeer bevoegde zijde verzekerd, dat dit zelfs maanden later in Pel's officieele correspondentie niet doorstraalt. Ook uit uwe be schrijving van den Atjeh-oorlog blijkt niet dat dit het geval was. Immers lees ik op bladz. 74 en 75 van het 2e deel, dat de bevel hebber op den 10 November 1874 versterking zijner troepen vroeg om de operatiën voort te zetten, die nog noodig waren voor het doel door den generaal Yan Swieten aangegeven. Dat wijst dunkt mij nog altijd, op instemming met diens plannen. Wat stond in de mis sives van den kolonel Pel dd. 20 Juli en 13 Augustus 1874, waarin, volgens het Koloniaal verslag van 1875, werd verklaard, dat de veiligheid der emigranten in de landstreek waardoor de communica tie tusschen Kotta Radja en de zee plaats vondvolkomen verze kerd was? Ik noemde daar straks de dagteekening van den 10en November 1874. Drie dagen later het blijkt uit den brief van Pel dd. 30 April 1875,nam de Regeering haar besluit van den 13en Novem ber 1874, La. P. 4. Geheim, waarbij Pel afschriften ontving van de missive van den Minister van Koloniën dd. 26 September te voren, Kabinet La. 277 No. 140, en van hef daarbij in afschrift overgelegde rapport aan den Koning van den 23en dier maand, Ka binet Lett". S. 26 met last" (ik cursiveer) zich naar de daarin voorkomende beschouwingen van den Minister (Yan Goltstein) te gedragen, tevens met aanbeveling om eenige in bedoeld rapport voorkomende wenken eventueel te behartigenzonder deze daarom als bepaalde bevelen te beschouwenhet geven van welke laatste toen nog ondoenlijk werd geacht. Welke waren die beschouwingen waarnaar Pel gelast werd zich te gedragen, en welke waren de wenkenwelke hem eventueel ter behartiging werden aanbevolen Kunnen zij ook invloed hebben uitgeoefend op de gedragslijn van den Kolonel? Zeker is het, dat door genoemd Regeerings-Besluit wordt gestaafd, dat de heer Yan Goltstein zich vergiste, toen hij

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 597