594 „verwoesten; daarentegen bescherming verleenen aan iederen Atjeh- „nees die zich onderwerpt en de wapens neerlegt" (1)? Of was hef de nadere ont wikkeling van dat planzooals die door den heer Yan Rees werd gegeven in zijn advies aan den Minister van Koloniën van October 1876, en welke neerkomt op het binnenrukken in de XXII Moekims, het opmarcheeien naar, en het doen vallen van Toenong het daarna doorkruisen van den omtrek gedurende 10 dagen door sterke colonneshet verbranden van alle weerstand bie dende kampongs; het vernielen van alle voorraadschuren het daarna maken eener militaire verkenning in de XXY Moekims en het her halen van den tocht in de XXII Moekimshet vervolgens vermees teren der XXYI Moekims, en het ten slotte terugtrekken in eene beperkte stelling, veel minder uitgebreid dan die welke kort geleden is ingenomen. Afgaande op het beroep, dat door de voorstanders der partij van agressie, ter verdediging hunner zienswijze, op den brief van 30 April gedaan wordt, zoude men meenen, dat die vragen toestemmend moeten worden beantwoord. De werkelijkheid is ech ter geheel anders. Pel gij zult het opgemerkt hebben meende alleen, „dat wij ons meester moesten maken van de kuststreek (ik „cursiveer) van af Kroeng Raja tot aan Kroeng Raba en van de VI „Moekims van de XXY Moekims. Door het bezetten van die kust streek, inzonderheid van de vijf toegangen tot zee de kwala's „Loë, Gighen, Atjeh, Tjangkoel en Pantjoer, werd Atjeh-proper „geheel van de zee afgescheiden, en dus uit een handelsoogpuut „toch afhankelijk van ons." En het nemen en bezetten der VI Moe kims let wel opalleen der VI Moekims achtte hij noodig, „niet alleen om meester te worden van de kwala's Tjangkoel en „Pantjoer, maar ook om ons gebied, zoowel uit een militair als „uit een politiek oogpunt, te consolideeren door het bezetten van „den belangrijken bergpas naar Kroeng Raba (2). Hierdoor werden „wij meester van de Soengej Tjangkoel, en tevens van den besten „communicatieweg tusschen Atjeh en de Westkust; Marassa werd (1) Zie het Vaderland van 24 Januari 1876. (2) Door mij reeds in de Indiër van 29 Augustus 1874 aanbevolen, tevens met het bezetten der landstreek, die later is gebleken den naam van VI Moekims te dragen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1885 | | pagina 600